Za „inovačného oneskorenca Európy“ nás označila vo svojej najnovšej správe aj Národná banka Slovenska (NBS). Tá pomenovala konkrétne oblasti, v ktorých to s nami nevyzerá vôbec ružovo, aj to, na čom bude musieť táto a budúca vláda poriadne pracovať.
1. Ozdravenie verejných financií
Pandémia, vojna na Ukrajine a energetická kríza spolu s plošnými kompenzáciami vlády sa podpísali na zlom stave hospodárenia štátu. Navyše čelíme výzve starnutia obyvateľstva, ktorá bude vytvárať čoraz väčší tlak na verejné financie. „Tie momentálne predstavujú najzraniteľnejšiu oblasť slovenskej ekonomiky. Nová vláda tak bude stáť pred zložitou úlohou, ako ozdraviť verejné financie. „Dobiehanie krajín EÚ stagnuje a rozdiel sa počas krízových rokov spojených s pandémiou, vojnou na Ukrajine a s energetickou krízou mierne navýšil,“ píše sa v správe.
2. Ekonomika založená na inováciách
Sme o čosi menej inovatívni ako na ostrove Maurícius, no o čosi viac ako v Rusku. Predbehli nás všetci partneri z Vyšehradskej štvorky a za posledný rok sme sa prepadli o deväť miest na 46. pozíciu. Preto je potrebný prechod na ekonomiku založenú na inováciách. „Snahy o znižovanie administratívnej záťaže podnikania, o digitalizáciu verejnej správy a reformu justície by mali prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia, čo je predpokladom zvýšenia podnikových inovácií,“ vysvetľujú v správe.
3. Viac peňazí zdravotníkom
Zásadným problémom je aj nedostatok zdravotníckeho personálu. „Zvýšené ohodnotenie zdravotníckeho personálu by mohlo prispieť k jeho stabilizácii. Vláda by však mala zvážiť dodatočné opatrenia, ako sú navýšenie kapacít na stredných a vysokých školách v relevantných oblastiach zdravotnej starostlivosti a zjednodušenie uznávania zahraničných kvalifikácií,“ myslia si ekonómovia. Naďalej pretrvávajú výrazné riziká v podobe našej neschopnosti čerpať eurofondy.