Ministerstvo obrany (MO) SR deklarovalo, že vzdušný priestor Slovenska je dokonale monitorovaný a chránený s využitím národných aj spojeneckých prostriedkov. Rezort podotkol, že raketové systémy sú koncovou časťou integrovaného systému ochrany vzdušného priestoru. Ich fyzické nasadenie, odpal rakety, by už znamenali, že SR je pod priamym útokom agresora. V stave bezpečnosti je podstatnou časťou zabezpečenia systém prehľadu o vzdušnej situácii. "Práve integrácia všetkých týchto prostriedkov vrátane stíhacieho letectva a systémov protivzdušnej obrany je garanciou našej bezpečnosti na úrovni, aká tu doteraz nikdy nebola," tvrdí ministerstvo. Doplnilo, že na samite vo Vilniuse sa podarilo potvrdiť aj dohodu o zavedení rotačného systému, takže systémy v rámci krajín Aliancie sa budú využívať na miestach s najväčšou mierou ohrozenia.
Rezort poukázal aj na to, že sa začal proces hľadania najlepšieho riešenia v oblasti vlastnej protivzdušnej obrany. "Vzhľadom na komplexnosť pôjde o dlhodobý a postupný proces, jednotlivé spôsobilosti protivzdušnej a protiraketovej obrany budú získavané v rámci štyroch etáp," uviedlo ministerstvo. Aktuálne pracuje na prvej etape. Projekt chce pripraviť tak, aby o ňom vláda mohla rozhodnúť v čo najkratšom čase. MO pripomenulo, že na obstaranie sú dlhodobo plánované prostriedky v rozpočte rezortu, ktoré nepôjdu na úkor iných oblastí fungovania štátu.
Minister obrany Martin Sklenár po návrate zo samitu NATO vo Vilniuse povedal, že záväzok vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP je životným národným záujmom Slovenska. Zároveň prezidentka SR Zuzana Čaputová po návrate zo samitu uviedla, že podporu zvýšenia výrobných kapacít obranného priemyslu považuje za dobrú správu. Za obzvlášť dôležitú označila dohodu na spôsobe rozmiestnenia protivzdušnej obrany na východnej hranici tak, aby rozmiestnenie zariadení v celom regióne bolo koordinované a aby zodpovedalo aktuálnej miere bezpečnostného rizika.