Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá pôsobí pri Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), zaradila sladidlo do zoznamu položiek, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Podľa agentúry Reuters to znamená, že poznatky o tom, že daná látka môže spôsobovať rakovinu, sú zatiaľ obmedzené.
Expertný výbor WHO, ktorý sa zameriava na prídavné látky v potravinách (JECFA), však nezmenil svoje pravidlá pre spotrebu aspartamu. Za bezpečnú výbor považuje dennú dávku vo výške 40 miligramov na kilogram hmotnosti spotrebiteľa. "V prípade plechovky diétneho nápoja s 200 alebo 300 miligramami aspartamu, by dospelý človek, ktorý váži 70 kilogramov, musel vypiť deväť až 14 plechoviek za deň, aby sa dostal nad prijateľnú dennú dávku," uvádza orgán WHO v tlačovej správe. Podobný limit majú podľa agentúry Reuters aj ďalší regulátori vo svete.
"Neodporúčame spotrebiteľom, aby úplne zastavili príjem (aspartamu)," uviedol predstaviteľ WHO Francesco Branca. Podľa neho je však vhodné obmedzenie spotreby. "Ak sa spotrebitelia rozhodujú, či sa napiť kolesami ochutenými aspartamom či cukrom, tak by mali podľa mňa zvážiť ešte tretiu možnosť, napiť sa vody," uviedol Branca.
Výsledky skúmania oboch orgánov WHO očakával potravinársky priemysel. Aspartam sa veľmi používa pri ochucovaní nápojov "bez cukru". Kvôli vyváženiu chuti nie je jeho nahradenie inými látkami jednoduché. Branca dnes uviedol, že WHO nežiada od výrobkov, aby prestali sladidlo úplne používať., Vhodné by však bol pokles použitia. Už skôr WHO uviedla, že neexistuje súvislosť medzi používaním tohto sladidla a kontrolou váhy, čo firmy z potravinárskeho priemyslu odmietli.