Modelky, herci, politici aj celkom obyčajní ľudia. Mnohí z nich sa ponáhľajú každú svoju myšlienku či dobrý záber rýchlo uverejniť na sociálnej sieti a dychtivo sledujú počet lajkov aj komentáre. Sú doslova závislí od pochvál a lajkov.
Psychiatri túto úchylku nazývajú novodobým narcizmom. K takto postihnutým patrí napríklad Donald Trump, Ronaldo, Kim Kardashian či Heidi Klum.
Ronaldo sa napríklad raz verejne vyjadril, že zaňho síce zaplatia 100 miliónov, ale on je hodný ešte väčšej sumy. Donald Trump o sebe bežne vyhlasuje, že jeho IQ je jedno z najvyšších…
Narcizmus je patologický stav charakterizovaný nadmerným záujmom o vlastnú osobu, nazvaný podľa krásneho chlapca Narcisa, ktorý sa zamiloval do vlastného odrazu na hladine rieky. Novodobí narcisti sú zamilovaní do svojho pozitívneho obrazu na sociálnych sieťach a veľmi ťažko znášajú kritiku.
Zaujímavé je, že kedysi trpeli narcizmom najmä muži, v porovnaní so ženami to bolo v pomere 80 : 20, ale dnes aj v tomto ženy mužov doháňajú. Rakúsky psychiater Reinhard Haller o tom píše vo svojej knihe Pasca narcizmu. Vysvetľuje, že ženský narcizmus je skôr koketný, ale mužský môže byť nebezpečný, pretože je často agresívny. Aj diktátori ako Stalin či Hitler boli narcisti.
Podľa Hallera je dôvodom narcizmu príliš veľa, alebo naopak, príliš málo pochvál a nežností v detstve. Sebaláska sa však prejavuje nielen na sociálnych sieťach. V biznise sú takíto ľudia často lídri. Vedia totiž ukázať lakte, neberú ohľad na nikoho a majú vízie. Preto môžu byť spočiatku úspešní, ale po desiatich rokoch sa stávajú brzdou každého podnikania, lebo nie sú schopní pracovať v tíme a nestrpia žiadneho šéfa či hrdinu okrem seba.
Začínate sa zamýšľať, či vaše statusy nie sú náhodou narcistické? Podľa psychiatra je každý z nás tak trochu narcista a je to tak v poriadku. Všetci potrebujeme určitú dávku sebalásky a sebavedomia, inak by sme trpeli komplexom menejcennosti. Hranica, kedy sa narciszmus stáva chorobou a dotyčný nebezpečným, je podľa odborníka tam, kde jeho okolie začína trpieť.