Poznali ju už starí Egypťania a používala sa nielen v kuchyni, ale aj ako liečivá rastlina, najmä vďaka svojim antibakteriálnym účinkom. Legenda hovorí, že otroci, ktorí stavali pyramídy, jedli denne pol kila cibule, aby neochoreli.
Dnes nesmie chýbať v žiadnej kuchyni, používame ju na studeno aj pri varení a mnohé naše typické jedlá by sa bez nej nezaobišli.
Kuchynská cibuľa je veľká, guľatá, jedna môže vážiť aj kilo. Nedá sa príliš dlho skladovať a je vhodná na varenie aj na plnenie.
Červená cibuľa má tenšiu šupku a krásny fialovo-červeno-biely vzor. Je o niečo menšia a ľahšie stráviteľná ako žltá kuchynská. Má takmer sladkú chuť, preto ju často používame do šalátov. Šupky červenej cibule sa kedysi používali aj ako farbivo.
Biela cibuľa je jemná letná zelenina s ľahkým cesnakovým nádychom. Vďaka svojej farbe je ideálna do svetlých omáčok.
Cibuľka strieborná perlička je malá, s priemerom do 35 milimetrov. Väčšinou ju jeme nakladanú.
Jarná cibuľka je považovaná za pochúťku. Je jemná, aromatická a vhodná na konzumáciu na surovo aj do varenia.
Šalotka je oválna a menšia ako kuchynská. Má jemne korenistú chuť a dobre sa skladuje. Na suchom mieste vydrží aj dva roky bez toho, že by začala klíčiť. Výborne sa hodí nielen do omáčok, ale aj na dochutenie zveriny, grilovaného mäsa, rýb a stredomorských jedál. Surová je vhodná aj do zeleninových šalátov. Špecialitou je šalotkové maslo a dá sa dobre aj opekať.
RECEPT na karamelizovanú šalotku
Potrebujeme:
10 šalotiek
čerstvý rozmarín
maslo
cukor
soľ
Postup:
Šalotky ošúpeme a pozdĺžne rozkrojíme. Na panvici si rozpustíme maslo, do ktorého vkladáme šalotky a trochu ich posolíme. Potom pridáme cukor a nasekaný rozmarín a všetko restuje až dovtedy, kým šalotky začnú mäknúť a dostanú zlatistú farbu. Podávame ich ešte teplé, napríklad ku grilovanému mäsu.