V máji 11,9 %, v júni 10,8 %. Stále vysoké čísla, no štatistici si pochvaľujú aspoň mierny pokles zdražovania. Jeho hlavnou príčinou zostávajú aj pred letom potraviny. „Medziročné spomaľovanie rastu inflácie v júni ovplyvnil najmä rýchlejší pokles cien pohonných hmôt o takmer 19 %, zdražovanie potravín pod 20 % a bývanie s energiami a službami pod 10 %. Pozitívom je, že medzimesačne sa rast cien potravín zastavil prvýkrát od augusta 2021,“ objasňujú štatistici.
Najvyššie sme sa dostali na prelome rokov, keď obchodníci zvýšili ceny medziročne až o 15 %. Najnovšie sa musíme vyrovnať so zdražovaním aj pre letnú sezónu. „S príchodom leta sa zvýšili aj ceny organizovaných dovolenkových zájazdov o 6 % a ľudia si viac priplatili aj v reštauráciách a kaviarňach o 1 %,“ hovoria analytici Štatistického úradu.
Naposledy sme mali podobne nízke číslo ako v júni v marci 2022, čiže po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. „Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré sú jednou z najvýznamnejších položiek vo výdavkoch domácností. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni medziročne stúpli o 19 %, čo sú hodnoty spred roka,“ komentujú odborníci.
Najvýznamnejšie boli najmä vyššie ceny chleba a obilnín o 20 %, mlieka, syrov a vajec o 21,6 %, zeleniny o 25 %, taktiež cukru a cukroviniek o 28,5 %. „Pred letom k celkovému výsledku inflácie prispeli aj vyššie ceny za stravovacie služby o 12,9 %, z toho hlavne v reštauráciách a kaviarňach o 14,7 %, ako aj vyššie ceny za ubytovacie služby o 9,5 %,“ uzavreli. Inflácia v eurozóne je 5,5 %, Slovensko je jedinou krajinou, kde sa udržalo dvojciferné zdražovanie. Predbehli sme Estónsko či Chorvátsko.