Zloženie parlamentu začína naberať reálne štruktúry aj podľa volebného modelu NMS Market Research Slovakia pre denník Sme.
Voľby by vyhral Smer s 20,6 %, ale PS sa už podarilo s 15,6 % zosadiť z druhej priečky Hlas. Ten má od svojho vzniku zatiaľ najhoršie čísla, a to len 11,4 %. Hlavu v smútku môže mať aj Richard Sulík a SASKA, ktorá by sa spolu s SNS Andreja Danka do parlamentu tesne nedostali. Na hranici zvoliteľnosti balansuje aj Sme rodina s 5,3 %, zatiaľ čo na isté kreslá to už vyzerá pre Republiku. OĽaNO a priatelia musia získať 7 %, keďže kandidujú ako koalícia, a takéto číslo zatiaľ nedosiahli, čiže by tiež zostali pred bránami NR SR.
To, že kampaň bude mať veľký vplyv na výsledok volieb, naznačujú aj aktuálne pohyby v prieskumoch. Čo im môže uškodiť a čo, naopak, môžu najbližšie mesiace získať?
1. Opletačky s políciou
Posledné roky sa stalo pravidlom, že polícia rieši viacerých poslancov či lídrov strán. K obvineniam či, naopak, zbaveniu obvinení môže dochádzať aj nasledujúce týždne. Podobné prípady tak môžu mať vplyv na výsledky vo voľbách. V hľadáčiku mužov zákona sú napríklad Tibor Gašpar zo Smeru, Peter Žiga z Hlasu, ale problematických kandidátov má aj Republika a obvinení boli aj nominanti Sme rodina. Igor Matovič sa zase dlhé mesiace oháňa údajnou korupčnou kauzou, ktorú má mať na triku Richard Sulík. Ten za to na Matoviča podal aj trestné oznámenie. Politický analytik Radoslav Štefančík hovorí, že voličov už podobné veci len málokedy prekvapia.
„Voliči si už zvykli, že niektorí kandidáti Smeru sú stále obvinení a ešte stále sa voči nim vedie trestné stíhanie,“ uviedol. Naopak, politológ Tomáš Koziak si myslí, že niektorým by to stále ublížiť mohlo. Napríklad OĽaNO má teraz na krku NAKA pre podozrenie z korupcie za nákup Fiatov, čo OĽaNO odmieta. „Ak by NAKA prišla za niekým z politikov s tým, že je obvinený, alebo doslova by NAKA zobrala niekoho, tak toto by mohol byť problém,“ dodáva.