Srbský minister obrany Miloš Vučevič vyhlásil, že zákaz vývozu je nevyhnutný pre naplnenie potrieb srbskej armády a zvýšenie jej bojovej pripravenosti v čase črtajúcej sa krízy v balkánskom regióne. "Neznamená to, že Srbsko ide do vojny alebo vyzýva na vojnu, no máme na zreteli všetky bezpečnostné riziká a výzvy," povedal Vučevič.
Srbský prezident tento krok prvýkrát oznámil pred niekoľkými dňami. Ako dôvod zákazu uviedol "vnútornú bezpečnosť" Srbska s ohľadom na napätie v susednom Kosove, bývalej srbskej provincii, ktorej vyhlásenie nezávislosti z roku 2008 Belehrad neuznáva. Vučevič uviedol, že toto rozhodnutie bude po 30 dňoch prehodnotené.
Srbsko sa formálne usiluje o členstvo v Európskej únii, no odmietlo sa pripojiť k západným sankciám voči Rusku. Spojené štáty a predstavitelia EÚ nedávno zintenzívnili úsilie o dosiahnutie dohody medzi Srbskom a Kosovom, pretože sa obávajú možnej novej nestability v Európe popri pokračujúcej vojne na Ukrajine. Srbsko čelilo tvrdeniam, že vyváža zbrane do krajín, na ktoré sa vzťahuje medzinárodný zákaz. Vučevič tieto tvrdenia odmietol.
Spojené štáty uvalili začiatkom tohto týždňa sankcie na šéfa srbskej tajnej služby Aleksandra Vulina, ktorý mal údajne zneužiť svoju verejnú funkciu na pomoc srbskému obchodníkovi Slobodanovi Tešičovi pri nelegálnom prevoze zbraní cez srbské hranice. Americké ministerstvo financií obvinilo Vulina aj z účasti na obchodovaní s drogami. Zmienený obchodník so zbraňami Tešič už predtým figuroval na sankčnom zozname USA.
Vulin sa stal šéfom tajnej služby vlani v decembri. Pred tým pôsobil v Srbsku ako minister vnútra, pričom ešte v tejto funkcii navštívil vlani v auguste Moskvu. Ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi vtedy povedal, že "Srbsko je jediným štátom v Európe, ktorý (proti Rusku) nezaviedol sankcie a nebol súčasťou protiruskej hystérie."