Nenahraditeĺní
Od jej modelov a modeliek si preto fotenie portrétov vyžadovalo mimoriadnu trpezlivosť, kým sa podarilo techniku nastaviť. „Samotný proces fotenia kvôli ostreniu trval pomerne dlho, a ľudia museli ako v dávnej minulosti v ateliéroch nehybne čakať. Aj preto majú vážne pohľady. Na fotografii má každý v ruke nástroj, s ktorým počas výpravy pracoval,“ vysvetľuje.
Príbehov je spolu štrnásť, pričom najmladší člen mal iba osemnásť rokov, ale najstarší pomocníci boli aj šesťdesiatroční. Nielen muži, ale aj ženy, pretože pomáhali napríklad ako kuchárky alebo pri triedení keramiky. Ich autentické výpovede si možno prečítať priamo na výstave.
Zberači žuvačiek
„Títo ľudia žijú na okraji pralesa, ktorý je veľký ako polovica Slovenska. Pomáhajú pri archeologických výpravách, ale to nie je ich hlavné zamestnanie. Z tohto regiónu pochádza prírodná žuvačka, hmota, ktorá sa pôvodne získavala zo stromov. Najstarší z obyvateľov boli pôvodne tzv. chicleros - ľudia, ktorí zbierali zo stromov miazgu, ktorá sa predávala hlavne do USA. Keď sa začala žuvačka vyrábať umelo, celé rodiny z pralesov prišli o zdroj príjmov,“ rozpovedá nám ich príbeh skúsená cestovateľka. „Teraz zbierajú v lese xate, teda listy palmy, ktoré sa pre svoju dlhú výdrž používajú do kvetinovej výzdoby v amerických kostoloch.“
Hoci miestni obyvatelia žijú v oblasti, ktorá bola po stáročia obývaná mayskou civilizáciou, nie sú ich potomkami. Ich predkovia prišli do tohto kraja pred vyše sto rokmi a mnohí z nich hľadali úkryt pred rukou zákona. Dlhú dobu sa dokonca živili hľadaním pokladov, ktoré v zrúcaninách ostali po Mayoch. Džungľa ich vlastne živí až do dnešných dní.