Minimálne jedného Peter (43) v Sučanoch zastrelil, v Liptovskom Hrádku zase Peter (58) skončil v nemocnici s hryznými poraneniami. Posledný týždeň už útoky medveďov riešia ministerstvá a zásahy žiadajú aj politici naprieč stranami.
Divoké šelmy sa tento rok častejšie objavujú pri stretnutiach s ľuďmi. Svedčia o tom práve tri útoky v priebehu 24 hodín, ktoré museli riešiť zásahové tímy počas víkendu. Peter zo Sučian venčil svoju sučku Deli, s ktorou sa vybral do lesa.
Bývalý vojak mal aj legálne držanú zbraň a keď sa vracal, tak na psa, ktorý bol 7 metrov pred ním, vybehol medveď. „Cítil som problém, ale vystrelil som preventívne najprv do vzduchu. Veril som, že ho vyplaším, zľakne sa a odbehne,“ povedal Peter s tým, že keď sa rozbehol proti nemu, tak vystrelil ešte 11-krát. Napokon našli zastrelenú medvedicu, po ktorej ostali dve mláďatá.
Politici sa po viacerých incidentoch z posledných dní začali intenzívnejšie problému venovať. Celé to súvisí aj s blížiacími sa parlamentnými voľbami. Viacerí z nich požadujú radikálne riešenia, ktoré by znížili populáciu medveďa na Slovensku. Minister životného prostredia Milan Chrenko tvrdí, že od prvého dňa v úrade dostávajú e-maily, v ktorých sa ľudia sťažujú na medvede. „Veľká časť verejnosti cíti nejaké ohrozenie, takže sa to snažíme vybalansovať. Od roku 2000 bolo usmrtených alebo nejakým spôsobom eliminovaných viac ako 500 medveďov.
Čiže nie je pravda, že by sa situácia neriešila. Zásahový tím rieši incidenty s medveďom citlivo a bol v posledných rokoch posilnený. Najprv medvede plašia. Keď to už nejde, pristupuje sa k ich eliminácii,“ povedal nedávno Chrenko pre Denník N. V parlamente sa má iniciovať mimoriadna schôdza, kde by poslanci chceli zaviazať vládu pripraviť zákon k regulácii medveďa hnedého. Ekológ Erik Baláž hovorí, že tí, ktorí sa snažia šíriť paniku z medveďov sú populisti. „Jednoduché riešenia nefungujú. Skutočné riešenia sú komplexné a zahŕňajú množstvo preventívnych opatrení. Štát tu má rezervy, mohol by robiť omnoho viac,“ dodal.