Údolie smrti je známe extrémnymi teplotami - najvyššiu teplotu tam namerali 10. júla 1913 - bolo to 56,7 stupňov Celzia. Pozorovatelia očakávali, že tento rekord bude prekonaný túto nedeľu - o 110 rokov neskôr.
Vo Furnace Creek sídli návštevnícke centrum prírodného parku, pričom jeho súčasťou je aj turistami vyhľadávaný digitálny teplomer. V nedeľu popoludní sa pri ňom zhromaždili desiatky ľudí – niektorí z nich mali na sebe zo žartu kožuchy, píše AP.
Južná Kalifornia aktuálne zápasí okrem horúčav aj s niekoľkými lesnými požiarmi, ktoré už spustošili viac ako 3000 hektárov a viedli k evakuácii obyvateľstva. Podľa štátneho hasičského zboru je požiar pod kontrolou len na desať percent, čo vyvoláva obavy z ďalšieho vývoja.
Vlnu horúčav zažívajú celé Spojené štáty: mesto Miami v štáte Florida napríklad vydalo varovanie pred "nadmerným teplom" - vôbec prvé vo svojich dejinách.
V čínskom meste San-pao zase v provincii Sin-ťiang zaznamenali v nedeľu historicky rekordnú teplotu v krajine - až 52,2 stupňa Celzia. Ako referuje web news.sky.com, doterajší čínsky rekord bol prekonaný o 1,7 stupňa Celzia.
Uvedenú teplotu namerali iba šesť mesiacov po tom, ako Čína prekonala svoj rekord v najnižšej teplote. Tamojšie národné meteorologické centrum v januári potvrdilo, že v meste Mohe na severe Číny namerali -53 stupňov Celzia. Predchádzajúce maximum z roku 1969 malo hodnotu -52,3 stupňa Celzia.