6. Večera
Pred spánkom sa neodporúča konzumovať nič, čo by prehrievalo organizmus. Patria sem kofeín, alkohol, ale tiež pikantné jedlá. Dodržujte pitný režim, ale tesne pred spaním už nepite, nechajte obličky odpočinúť.
7. Strava cez deň
Keď chcete, aby vám v noci nebolo ťažko, zamerajte sa aj cez deň skôr na cestovinové šaláty a zeleninu. Vhodné je tiež morčacie a kuracie mäso, ryby, orechy, ovsené vločky, fazuľa, špenát a mliečne výrobky, ktoré obsahujú aminokyselinu tryptofán. Vďaka nej sa v tele tvoria tzv. hormóny dobrej nálady melatonín a sérotonín.
8. Potraviny s ochladzujúcim účinkom
Kým káve a alkoholu sa radšej vyhnite, uhorka alebo mätový čaj vás ochladia, majte ho na nočnom stolíku.
9. Prikrývka
Ideálna posteľná bielizeň je taká, ktorá je chladivá, priedušná a výborne odvádza pot. Výrobcovia odporúčajú bavlnu, bavlnený satén alebo bambus. Flanel si nechajte na zimu. Vymeňte tiež perinu za tenké prestieradlo alebo prikrývku.
10. Postriekajte sa vodou
Ak sa v noci prebudíte na to, že je vám horúco, postriekajte sa termálnou vodou alebo čistou vodou z rozprašovača. Môžete ho mať v chladničke. Takéto ochladenie bude príjemné. Pred spaním si dajte chladnú, nie však ľadovú sprchu.
Čo sú tropické noci?
- podľa SHMÚ tropické sú noci, počas ktorých teplota vzduchu neklesne pod 20 °C
- v našich končinách sú zaujímavým meteorologickým fenoménom
- obmedzujú prirodzenú snahu ľudského organizmu regenerovať sa v nočnom čase od tepelného stresu, ktorému bol predtým vystavený v denných hodinách
- nedostatočná nočná regenerácia následne vedie u náchylných osôb k patogenéze, často v ťažkej forme
- vystavenie vysokým nočným teplotám má v extrémnych prípadoch významný podiel na náraste úmrtnosti
- v klimatologickej štatistike má výskyt tropických nocí osobitné postavenie
- evidencia nočných miním (minimum medzi večerným a ranným klimatickým termínom) teploty vzduchu totiž oficiálne nie je predpísaná