Kosovský premiér Albin Kurti oznámil nákup tureckých dronov Bayraktar TB-2 v nedeľu.
"V súvislosti s používaním dronov všetkých kategórií a súvisiacich obmedzení vrátane dronov Bayraktar TB-2... má veliteľ kosovských síl (KFOR) primárne právomoci nad vzdušným priestorom Kosova," uvádza KFOR vo vyhlásení.
Situácia v Kosove ostáva napätá po niekoľkomesačných protestoch v oblastiach obývaným prevažne Srbmi. Pri májových stretoch s etnickými Srbmi utrpelo zranenia vyše 30 príslušníkov misie NATO.
Kurti sa má tento týždeň v Bruseli stretnúť so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. Európska únia apeluje na obe strany, aby zmiernili napätie.
Cieľom kosovskej vlády je podľa AFP premeniť Kosovské bezpečnostné sily na armádu s 5 000 vojakmi a 3 000 záložníkmi. V súčasnosti majú na starosti civilné operácie, napríklad hasenie požiarov, zneškodňovanie výbušnín či pátracie a záchranné operácie.
Hlavnou bezpečnostnou zložkou Kosova ostáva misia KFOR. Je zložená z 4500 vojakov, ktorých poskytlo 27 členov Severoatlantickej aliancie a jej partnerských krajín. Táto mierová misia NATO sa nachádza v Kosove od konca vojny z rokov 1998 a 1999.