Vedci z univerzity Setsunan v japonskej Osake chceli zistiť, ako skoro po konzumácii ovocia bohatého na vitamín C sa prejavia zdravotné účinky. Skupine testovaných osôb podávali ovocie bohaté na tento vitamín, konkrétne jahodové pyré bez pridaného cukru, a potom im v pravidelných intervaloch odoberali vzorky krvi.
Analýza laboratórnych testov ukázala, že skupina, ktorá dostala ovocie bohaté na vitamín C, mala lepší krvný obraz a menej ukazovateľov lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) cholesterolu, ktorý je nebezpečný a môže upchávať cievy. Ak sa na stenách ciev usadí hrubá vrstva LDL cholesterolu, v zúžení sa môže ľahko vytvoriť krvná zrazenina, čo vedie k infarktu alebo mozgovej príhode. V závislosti od toho, v ktorej časti tela sa upchatie vytvorí.
Prínos konzumácie vitamínu C prostredníctvom ovocia, nie však z tabletiek a doplnkov, sa prejavil do hodiny a trval najmenej štyri hodiny po konzumácii tohto ovocia. "Jahody sú dôležitým zdrojom živín a štúdie ukazujú, že vysoká konzumácia bobuľového ovocia, medzi ktoré patria aj jahody, sa spája so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení," tvrdia autori z Osaky.
Okrem jahôd obsahujú vysoké množstvo vitamínu C aj čierne ríbezle, josty, kivi, šípky a paprika. Všetky v surovom stave, pretože vitamín C je tepelne nestabilný a rozkladá sa už pri zahrievaní, nemusí sa ani variť.