Ako informoval portál The Sun, výskumníci z Arizonskej univerzity v USA skúmali 59 ľudí, ktorí v uplynulom roku stratili blízkeho človeka. Experiment pozostával z rozhovoru, ktorý trval 10 minút. Každý respondent dostal rovnakú úlohu, musel sa opäť vcítiť do momentu tesne po strate blízkeho. Výskumníčka Mary-Frances O'Connorová uviedla, že výskum bol motivovaný hypotézou úmrtia na zlomené srdce.
Vedcom sa podarilo dokázať, že pri smútku za milovanou osobou sa zvyšuje krvný tlak, čo predstavuje vysokú záťaž pre srdce. A to aj v prípade, kedy od ťažkého obdobia ubehol nejaký čas. Už len pri tej spomienke mali respondenti rovnako vysoký krvný tlak ako po miernom cvičení.
Ľudia, ktorí boli pri otázkach najviac rozrušení, mali najvyššiu úroveň záťaže na svoj krvný obeh. „Na srdce nemá vplyv len smrť milovanej osoby, ale aj emocionálna reakcia na stratu,“ vysvetlila výskumníčka Mary. Z toho vyplýva, že ak sú psychické problémy po strate neriešené, môže dôjsť až k smrti.
"Je dôležité, aby smútiaci klienti absolvovali pravidelné lekárske prehliadky," radí expertka. A to platí aj v prípade, keď sa človek dlhodobo stará o chorého blízkeho. Vystavuje tým svoju psychiku veľkému tlaku, ktorý v návale starostí nevníma. Všetko sa to na neho zosype až po náhlej strate.