Toto svojmu dieťaťu neprajete! Herečka Dorota Nvotová zažila to, čoho sa obáva každý rodič - hospitalizáciu dieťaťa. Filipkovi ochrnula polovica tváre a v nemocnici im oznámili diagnózu - lymská borelióza. Je to choroba, ktorú prenášajú kliešte. Tie vyhľadávajú miesta s čo najtenšou kožou, a tak sú práve deti ich obľúbený cieľ. Ako drobcov chrániť?
Dbajte na prevenciu
Používajte repelenty
- Avšak pozor, nie každý repelent funguje aj na kliešte, vyberte si ten správny. Následne ho aplikujte na deti nielen na nezakryté časti tela, ale aj na oblečenie. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na obale a dodržiavajte odporúčané dávkovanie pre vek dieťaťa.
Oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami
- Keď deti vychádzajú do prírody alebo do oblastí s vysokým rizikom kliešťov, obliekajte im svetlé oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Tým minimalizujete možnosť, že sa kliešť prichytí na ich pokožku.
Svetlé farby
- Na bielej či žltej skôr kliešťa zbadáte a odstránite ešte pred prisatím.
Znížte kontakt s vysokou trávou
- Ak je to možné, obíďte oblasti s vysokou trávou a kríkmi, kde sa kliešte často zdržiavajú. Dávajte pozor na cestičky a chodníky, aby ste sa vyhli potenciálnym miestam, kde sa kliešte často vyskytujú.
Vyhnite sa nebezpečným zónam
- Kliešte sa často nachádzajú vo vlhkých a tienistých oblastiach, ako sú listnaté lesy, hrady, húštiny a vlhké lúky. Snažte sa vyhýbať týmto oblastiam.
Kontrola doma
- Po návrate z pobytu v lese alebo v prírode dôkladne skontrolujte celé telo dieťaťa vrátane pokožky hlavy, medzier medzi prstami, podpazušia, podkolennej jamky, slabín, oblasti intímnych partií. Kliešte sa často prichytia v týchto skrytých miestach.