Premiér potvrdil, že summit ponúkol možnosti viacerých bilaterálnych stretnutí, a dodal, že túto možnosť v mene Slovenska využil hlavne šéf diplomacie Miroslav Wlachovský.
Ódor v bilaterálnej rovine diskutoval s niektorými lídrami Južnej Ameriky a Karibiku za spoločným okrúhlym stolom, najmä o potrebách, ktoré tieto krajiny pociťujú. Spresnil, že ide napríklad o digitálne investície alebo o to, ako môžu krajiny zo strednej Európy pomôcť tomuto regiónu s výstavbou nemocníc.
"Ja som sa skôr snažil identifikovať, kde by mohli byť nejaké investičné príležitosti pre Slovensko," povedal Ódor.
Premiér pripomenul, že Slovensko má štyri veľvyslanectvá v tejto časti svet. V nadväznosti na stretnutia zo summitu a po identifikácii nových potrieb niektorých juhoamerických krajín si vie predstaviť, že Slovensko bude intenzívnejšie komunikovať o tom, ako tieto príležitosti využiť.
"Nehovorím, že to bude v oblasti mimovládnych organizácií či firiem, ale celkovo, aby sme mali potrebné informácie. Máme firmy v oblasti technológií, ktoré v regióne už pôsobia. Zaujíma nás, ako by sme mohli participovať na obojstranne prospešných projektoch EÚ a krajín tohto regiónu," vysvetlil. V tomto smere za užitočnú považuje novú investičnú iniciatívu Global Gateway, ktorú v pondelok predstavila Európska komisia. Pri projektoch v rámci nej s podporou 45 miliárd eur by sa mohli podľa Ódora uplatniť aj slovenské firmy.
Wlachovský v pondelok a utorok (17. a 18. júla) sprevádzal predsedu vlády Ľudovíta Ódora v Bruseli na summite lídrov Európskej únie a CELAC.
"Latinská Amerika a Karibik majú obrovský potenciál, ide o región veľkého geopolitického, hospodárskeho a kultúrneho významu pre Európu," uviedol Wlachovský.
Zároveň poukázal na to, že obyvatelia EÚ, Latinskej Ameriky a Karibiku majú spolu viac ako miliardu obyvateľov. "Globálnym výzvam môžeme spoločne čeliť efektívnejšie, spoločne dokážeme posilniť medzinárodný poriadok založený na pravidlách a tiež podporovať mier, bezpečnosť a demokraciu," dodal minister.