Koľko ľudí pracuje na zmeny
- iba 3,1 % zamestnancov malo zamestnaneckú zmluvu na čiastočný úväzok na Slovensku (v porovnaní so 17,6 % v EÚ)
- 6 z 10 zamestnancov má klasický 5-dňový pracovný týždeň
- len 9 % zamestnancov má čiastočný alebo iný úväzok, zvyšných 91 % pracuje na plný úväzok
Nevyžaduje sa odborná kvalifikácia
Jana Špolcová, Client Service Manager, zo spoločnosti STEM/MARK
- Výsledky prieskumu ukázali, že najčastejšie sa na Slovensku pracuje na 8- a 12-hodinové zmeny, zvyčajne v 5-dňovom pracovnom týždni. Práca na zmeny umožňuje mnohým ľuďom prispôsobiť si deň tak, aby si mohli napríklad vybaviť záležitosti na úradoch. Zároveň je to však aj slabé miesto.
Len čo totiž denný rytmus pracovníkom na zmeny prestane vyhovovať, zmení sa ich situácia - napr. založia si rodinu alebo sa inak zmenia ich potreby - zamestnanci odchádzajú zo zamestnania. Na udržanie týchto zamestnancov je potrebná flexibilita zo strany zamestnávateľa.
Možnosť voľby je pre zamestnanca kľúčová
Michal Bača, psychoterapeut
- Pri nastavovaní práce má význam aj osobný biorytmus človeka, zvlášť ak ide o striedanie dennej a nočnej práce. Nie každému vyhovuje práca v noci a ani po mesiacoch sa nedokáže zosúladiť s takto nastavenou prácou. Ľudia, ktorí idú prvýkrát v živote pracovať na nočné zmeny, môžu po čase zistiť, že to nie je v súlade s ich biorytmom a potrebujú sa vrátiť k rôznym režimom dennej práce.
Dlhodobé rozbitie biorytmu a spánkových vzorcov môže mať negatívny dosah na duševné zdravie. Možnosť voľby je však kľúčovým parametrom duševného zdravia. Na ľudí pôsobí motivačne a uspokojujúco, ak si môžu vyberať z viacerých možností.