Americkí voliči v prezidentských voľbách hlasujú priamo pre jednotlivých kandidátov. Následne sa v každom štáte USA zídu tzv. volitelia (electors): tí potom oficiálne odovzdajú hlasy tomu kandidátovi na prezidenta, ktorý v danom štáte zvíťazil. Každý zo štátov má presne stanovený počet voliteľov a spôsob ich výberu v kompetencii každého štátu.
"Bolo by to pochybenie najhoršieho kalibru, keby môj úrad v tejto veci nekonal - tvárou v tvár zdrvujúcim dôkazom o organizovanej snahe obísť hlasy miliónov michiganských voličov, ktoré boli legálne odovzdané v prezidentských voľbách," uviedla v súvislosti so vznesením obvinení generálna prokurátorka Michiganu, demokratka Dana Nesselová.
Podľa Nesselovej po prezidentských voľbách 2020 došlo vo viacerých štátoch USA vrátane Michiganu ku "koordinovaným snahám" ustanoviť paralelné zbory voliteľov s falošnými dokumentmi. Išlo o tie štáty, o ktoré zvádzali tesný volebný súboj republikáni s demokratmi. Michiganská prokurátorka chce, aby tieto podozrenia preskúmali aj americké federálne úrady a prípadne vo veci aj vzniesli obvinenia.