Lietanie v tehotenstve podľa trimestrov
V období tehotenstva je v prvom rade dôležité skonzultovať možnosť cestovania lietadlom s gynekológom. Ten totiž dokáže najlepšie posúdiť možné zdravotné riziká leteckej prepravy v konkrétnom prípade. Všeobecne však lietanie v tehotenstve nepredstavuje pre tehotnú ženu žiadne bezprostredné nebezpečenstvo.
• Lietanie v I. trimestri tehotenstva – (1. – 3. mesiac) lekári cestovanie lietadlom v tomto období príliš neodporúčajú z dôvodu predpokladaných intenzívnejších prejavov tehotenstva – zvracanie, nevoľnosť, bolesť hlavy, hnačky, kŕče, vyčerpanosť, pálenie záhy, prípadné vaginálne špinenie a mnohé iné. Ideálne je zvoliť iný druh dopravy, prípadne sa vyvarovať dlhým letom a letom s prestupmi.
• Lietanie v II. trimestri tehotenstva – (4. – 6. mesiac) toto obdobie sa považuje za ideálne pre potreby cestovania lietadlom v tehotenstve. Dôvodom je, že u väčšiny žien už odznievajú silnejšie symptómy tehotenstva, ustupuje nevoľnosť, bolesti hlavy, únava a hladina hormónov sa stabilizuje. Do 26. – 28. týždňa tehotenstva navyše letecké spoločnosti nevyžadujú žiadne lekárske potvrdenia týkajúce sa tehotenstva.
• Lietanie v III. trimestri tehotenstva – lietanie v tomto štádiu tehotenstva je povolené zvyčajne do 36. týždňa. V prípade, že čakáte viac detí, zvyčajne len do 32. týždňa. V treťom trimestri je však možné ženu na palube lietadla prepravovať len na základe lekárskeho potvrdenia, prípadne vyplneného formulára (MEDIF) leteckej spoločnosti. Potvrdenie nesmie byť staršie ako 6 dní. V treťom trimestri tehotenstva je vyššie riziko predčasného pôrodu a aj preto viacerí lekári v tomto období gravidity cestovať lietadlom neodporúčajú. To isté platí pre rizikové tehotenstvá.
Počas letu v tehotenstve je vhodné obliecť si voľné oblečenie a obuť pohodlnú obuv, počas letu prijímať dostatok tekutín a v sede si občas naťahovať nohy (strečing). Ideálne miesto na sedenie je pri uličke, hlavne kvôli prístupu na toaletu.
Letecké spoločnosti a pravidlá pre tehotné
Letecké spoločnosti vždy disponujú vlastnými bezpečnostnými protokolmi, ktoré sa týkajú bežných cestujúcich, no obsahujú aj špecifické ustanovenia, vrátane pasažierov v období gravidity. Ich prepravné podmienky sa môžu odlišovať, preto sa vždy informujte o podmienkach konkrétneho prepravcu.
V praxi sa stretnete zvyčajne s tým, že približne do 26. – 28. týždňa tehotenstva letecká spoločnosť nevyžaduje žiadne lekárske potvrdenia, vyplnené formuláre ani sa zvyčajne nekontroluje tehotenský preukaz. Pre prekročení tohto termínu tehotenstva však väčšina leteckých spoločností vyžaduje lekárske potvrdenie alebo vyplnený zdravotný formulár (väčšinou sa nachádza na webovej adrese leteckej spoločnosti), že je žena spôsobilá pre let lietadlom. Potvrdenie obsahuje štádium tehotenstva, predpokladaný termín, počet detí, rizikovosť a pod. Dátum potvrdenia lekárom by nemal byť starší ako 6 dní. Predkladať je niekedy potrebné aj tehotenskú knižku.
Prístup leteckých spoločností k ženám v pokročilom štádiu tehotenstva po 34. týždni je veľmi obozretný. Niektoré spoločnosti ženy po 34. týždni tehotenstva neprepravujú. Väčšina leteckých spoločností vyžaduje, tzv. MEDIF, čo je špeciálny formulár, ktorý musí byť vyplnený a potvrdený lekárom. Ak žena takýto formulár pred cestou lietadlom nepredloží, prepravca má právo vylúčiť tehotnú ženu z prepravy zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov.
Kedy neletieť v tehotenstve
Zákaz lietania v tehotenstve platí pre ženy po dosiahnutí 36. týždňa gravidity (zmeny si ustanovuje letecká spoločnosť). V prípade, že má žena viacpočetné tehotenstvo, zákaz platí už od 32. týždňa tehotenstva. V tejto fáze sa rapídne zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Cestovať lietadlom sa neodporúča ženám na rizikovom tehotenstve. Sem patria aj tehotné s diagnostikovanou cukrovkou, vysokým krvným tlakom, preeklampsiou alebo ženy, ktoré už v minulosti potratili či mali predčasný pôrod. Problematické sú pre let lietadlom anemické stavy, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, migrény či vaginálne krvácanie.
Ak sa už tehotná žena rozhodne v tehotenstve letieť, napríklad z dôvodu rekreácie – dovolenky, zvážiť by mala cieľovú destináciu, do ktorej sa chystá. Lekári neodporúčajú vzdialené destinácie (dlhý let) a tiež také, v prípade ktorých je nevyhnutné očkovanie živou vakcínou. Takisto je lepšie sa vyhýbať lokalitám a regiónom s nižšou úrovňou hygieny alebo vyššiu mierou rizika výskytu vírusových či epidemických ochorení.
Tehotná žena by si mala zvoliť taký spôsob leteckej prepravy, ktorý si nevyžaduje prestupy. V prípade, že je to nevyhnutné, je vhodné si medzi letmi odpočinúť. Ideálne je, ak po prílete transport z letiska na ubytovanie trvá čo najkratšie.