Odborníčka medzi archeologickými nálezmi z kostola Panny Márie, baziliky sv. Juraj, katedrály sv. Víta, kostola Všetkých svätých a studne v jeho blízkosti objavili rôzne typy pohrebných odevov, vybavenie tumb svätcov alebo unikátnu kolekciu tkanín ázijskej proveniencie, ktoré boli v stredoveku veľmi hodnotné.
O hodnote látok vypovedá aj ich zdobenie, prevažne na hodvábnych látkach odhalili vedkyne geometrické vzory, ale aj rastliny, zvieratá, prvky architektúry alebo ľudské postavy a arabské nápisy.
Na výskume pracovala okrem archeologičiek Heleny Březinovej a Mileny Bravermanovej aj textilná technologička Jana Bureš Víchová. Vďaka prepojeniu vedných odborov sa podarilo napríklad zrekonštruovať podobu pohrebnej výbavy Karola IV. ležiaceho na katafalku. Základom bolo prepojenie dochovaných historických správ a výskumu samotných zachovaných textílií.
"Vďaka prepojeniu histórie a technologického prieskumu textílií sme objavili aj mnohé príbehy - našli sme napríklad úplne ojedinelý oblek pre bábätká, ktorý pravdepodobne slúžil ako krstný a neskôr aj pohrebný rúcho jedného z detí v poslednej tretine 13. storočia," povedala Březinová.
Výskum sumarizuje publikácia Textilie z archeologických výskumov na Pražskom hrade, ktorá tento rok v júni vyšla vo vydavateľstve Academia. Ľudia si môžu pozrieť katalóg samotných textílií, ktorý vychádza z práce reštaurátoriek na Pražskom hrade. Kniha obsahuje aj popis areálu Hradu ako pohrebiska historických osobností, vrátane okolností úmrtia, priebehov pohrebných slávností až po otvorenie a vyzdvihnutie pozostatkov.