Biochemické tehotenstvo – charakteristika
Za biochemické tehotenstvo je považované také, ktoré končí spontánnym potratom zvyčajne do 5. až 6. týždňa. Takéto tehotenstvo teda nie je potvrdené lekárskym vyšetrením, odberom krvi či ultrazvukom a neprechádza do klinickej fázy ako štandardne potvrdená gravidita. Napriek tomu, že v tele ženy dochádza k úspešnému oplodneniu dominantného vajíčka dominantnou spermiou muža, počas procesu uhniezďovania dochádza k chybám, ktoré spôsobia, že plod nie je schopný ďalšieho vývoja.
Napriek indikáciám gravidity (pozitívny tehotenský test, meškajúca menštruácia, bolesť v podbruší a iné) tehotenstvo končí neúspešne oneskoreným menštruačným cyklom, počas ktorého je vajíčko vypudené z tela ženy. Typickým prejavom je práve silnejšie krvácanie. Vysoké percento žien takýto druh tehotenstva ani nezaznamená a vníma ho ako silnejšiu menštruáciu. Viaceré výskumy poukazujú na to, že celosvetovo 1 zo 4 tehotenstiev končí potratom ešte predtým, ako to žena zistí.
Príznaky biochemického tehotenstva
Vzhľadom na to, že ide o prvé týždne tehotenstva, nie je s istotou možné identifikovať, že ide o chemické tehotenstvo. K typickým príznakom biochemického tehotenstva patrí meškajúca menštruácia, bolestivosť prsníkov či kŕčovité bolesti v podbruší.
Pozitívny tehotenský test, častokrát aj opakovane, ukáže dve čiarky, prípadne jednu čiarku silnú a druhú slabšiu, tzv. „ducha“. Vzhľadom na to, že vajíčko bolo spermiou oplodnené a dochádza k uhniezďovaniu, hormonálne zmeny spôsobujú, že sa zvyšuje hodnota HCG v organizme. Práve na túto zložku v moči od určitej hladiny reagujú citlivé tehotenské testy. Blížiac sa k menštruácii však hladina HCG klesá a dostaví sa oneskorená silnejšia menštruácia, ktorá môže byť v niektorých prípadoch bolestivejšia a sprevádzaná intenzívnejším krvácaním. Spravidla trvá dlhšie ako štandardná menštruácia.
Chemické tehotenstvo a rizikové faktory
Na základe štatistík NCZI (2022) spontánne potraty tvoria na Slovensku približne 46,7 % z celkového počtu potratov. Podľa niektorých neoficiálnych štúdií môže byť 50 až 75 % pripísaných biochemickému tehotenstvu (healthline.com). Vzhľadom na fakt, že mnoho žien si biochemické tehotenstvo nemusí ani všimnúť, nemožno percentuálne vyjadriť podiel biochemických tehotenstiev na celkovom počte spontánnych potratov.
Za priebehom takéhoto tehotenstva nikdy nestojí samotná žena. K biochemickým tehotenstvám dochádza predovšetkým z dôvodu abnormalít pri delení buniek ešte počas uhniezďovania oplodneného vajíčka v maternici. Abnormality spôsobia nesúlad v počte chromozómov, a to má za následok neúspešnú implantáciu vajíčka do maternice. To následne odumrie do približne 5. až 6. týždňa.
Za rizikové faktory, kedy je výskyt biochemického tehotenstva pravdepodobnejší sa považuje nerovnováha hormónov, autoimunitné ochorenia, častejšie infekcie a zápaly (najmä v oblasti malej panvy), pohlavné choroby, chyby maternice, výskyt mimomaternicového tehotenstva, vek ženy nad 35 rokov, nízka telesná hmotnosť, pomalé spermie muža (zlý spermiogram), problémy so zrážanlivosťou krvi, nadmerné fajčenie alebo pitie alkoholu. V praxi neexistuje účinná prevencia pred výskytom biochemického tehotenstva.