"Je zrejmé, že táto mimoriadne teplá epizóda bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Prispieva k nej zosilňujúci skleníkový efekt atmosféry, ale aj práve nastupujúca teplá epizóda El Niňo v rovníkovom Pacifiku," povedal pre TASR klimatológ. Pokračovanie tohto trendu potvrdili aj aktuálne údaje z 18. júla.
Globálnu priemernú teplotu od roku 1979 počíta a vyhodnocuje Národné centrum pre environmentálne predpovede (NCEP) v Spojených štátoch amerických. Robí tak na základe meraní viac než 13.000 meteorologických staníc na celej Zemi, a tiež satelitných meraní teploty povrchu morí a oceánov.
"Ide o vážený priemer teploty vzduchu z reanalýzy výstupov modelu CFSV2 z pozemných meraní vo výške 2 metre nad zemským povrchom na kontinentoch a satelitných meraní povrchu oceánov. Vychádza sa z ôsmich meraní denne – teda každé tri hodiny," vysvetlil Lapin, pričom dodal, že výstupy meraní je možné považovať za spoľahlivé. Podľa odborníkov je chyba takéhoto výpočtu priemernej teploty na Zemi menšia ako 0,1 °C.