Skúste si so svojimi ratolesťami nastaviť jasné pravidlá, vďaka ktorým im neutečú ani zážitky s rovesníkmi, ani obľúbené relácie.
Je televízia pre deti škodlivá?
Túto otázku si položil už nejeden vedec či psychológ a máme pre vás jednoduchú odpoveď – všetko s mierou. Ak to s televíziou u detí nepreháňate a kontrolujete obsah, ktorí sledujú, tak je u vás doma svet v poriadku.
Hlavné nevýhody sledovania televízie u detí
• Je to sedavá činnosť – pri sledovaní relácií vaše deti sedia a pasívne prijímajú obsah. Počas školského roka 10 mesiacov sedeli v školských laviciach, a teraz v tom pokračujú u vás v obývačke či u seba v detskej.
• Nevenujú sa aktivitám, ktoré ich aktívne rozvíjajú – sledovanie televízie je pasívna činnosť. Deti sú vo svojej podstate aktívne. Pred obrazovkou tak prichádzajú o kontakt s rovesníkmi a o všetky tie hry nášho detstva.
• Nadmerné sledovanie môže spôsobiť problémy s vizuálnou pozornosťou – v televízii sú bežné rýchle strihy a sledy obrázkov, ktoré nadmerne stimulujú detský mozog. Deti, ktoré často sledujú televíziu, môžu mať problém dlhodobo sa sústrediť na jednu vec.
Pravidlá pri pozeraní TV pre deti
Zakázané ovocie najviac chutí. Vieme to my a vedeli to aj Adam s Evou, preto cesta úplného zákazu sledovania televízie nie je najvhodnejšia. Skúste to s týmito 5 pravidlami, vďaka ktorým dostanete televízory v domácnosti pod kontrolu.
1. Stanovte si čas strávený pred TV
Spolu s deťmi sa dohodnite na konkrétnom čase, ktorý bude patriť sledovaniu televízie. Môžete sa dohodnúť napríklad na hodine, alebo si vybrať 2 rozprávky, na ktoré sa pozriete ráno a večer. Je to len na vás. Vy viete, ako na tom vaša domácnosť je a kam ju chcete posunúť.
„Moje deti majú cez deň vyhradené okno pre ich obľúbené rozprávky. Zvyčajne sa k nim dostaneme okolo siedmej večer. Syn si pozrie jeden diel svojho obľúbeného seriálu a dcéra tiež. Obvykle sa vojdeme do hodiny.“
Jana, matka dvoch detí (8 a 6 rokov)
2. Nepoľavujte z pravidiel
Aby na vás Jana nepôsobila ako super matka, jej deti majú okrem televízie povolený aj mobil, na ktorom strávia tiež asi hodinu denne. Zároveň priznáva, že z pravidiel často poľavuje. Sme ľudia.
Snažte sa však svojim deťom vysvetliť dôsledky toho, čo sa stane, ak budú dlhšie sledovať svoj obľúbený program. Napríklad, že prídu o čas na čítanie večernej rozprávky, alebo s nimi budete o to kratšie ležať pri ukladaní v posteli.
3. Majte kontrolu nad obsahom
Deti môžu veľmi jednoducho naraziť v televízii na nevhodný obsah. Vždy preto kontrolujte, na čo sa dieťa pozerá. Ak náhodou nie ste doma, môžete aktivovať detský zámok, ktorým disponuje každý smart televízor.
TIP
Televízory Samsung (2013 a novšie modely) majú v ponuke aplikáciu detskej televízie Kuki. Nájdete v nej rozprávky pre vašich najmenších, a tak sa nemusíte báť, že by sledovali niečo, čo ešte pre nich nie je vhodné.
4. Televízia nie je zvuková kulisa
Samozrejme, ak chcete, aby mali vaše deti sledovanie televízora pod kontrolou, začnite u seba. Prvým krokom bude nepoužívať televíziu ako zvukovú kulisu.
Tento zvyk si totiž veľmi rýchlo osvoja aj deti, a potom sa ho už ťažšie zbavia. Televízor zapínajte len vtedy, ak viete, čo chcete pozerať.
5. Sledujte telku spoločne
Jedna z výčitiek, ktorú psychológovia televízii prisudzujú, je sociálny dištanc. Poznáme to, deti sledujú programy vo svojej izbe, vám pri varení beží obrazovka ako kulisa a manžel sleduje 35. zápas v televízii za sebou.
Televízor však môže ľudí aj spájať. Skúste si k deťom pri sledovaní ich obľúbenej rozprávky sadnúť a pridať sa k nim. Aj sledovanie seriálu sa tak premení v kvalitne strávený spoločný čas.