Láska k melodickým tónom je typická pre ľudí už od nepamäti. Dokazuje to aj píšťalka z kosti medveďa, ktorú vyrobil neandertálec. „Keď som sa to dozvedel na jednej muzikologickej konferencii, tak som okamžite vyrazil do Slovinska, lebo som tomu nemohol uveriť. Vyrobiť takýto nástroj chce nielen obrovskú zručnosť, ale aj veľké abstraktné myslenie. Neandertálec ho vraj nemal, no kúsok zo Slovinska ukazuje opak. Je vyrobený zo stehennej kosti medveďa. Zrejme z nej praveký človek vyciciaval to najvýživnejšie, teda kostný špik a pritom dutá kosť zrazu vylúdila zvuk. Začal to zdokonaľovať a vytvoril túto píšťalku,“ prezradil hudobný historik, muzikant a výrobca hudobných nástrojov Michal Smetanka (51) zo Spiša.
Zrejme ju používali na rituálne zvuky alebo na výstražné signály. Michal sa preto rozhodol vyrobiť kópiu nástroja. „Problém bol, že je z medvedej kosti. Keď som sa však dozvedel, že v Tatrách zastrelili túto šelmu, myslel som, že je po probléme. Keď som do TANAP-u prišiel, zistil som, že to nebude také jednoduché. Napokon sa vybavili všetky povolenia, aby mi stehenné kosti medveďa, ktorý je prísne chránený, mohli darovať. Najprv som kosť dal na 3 týždne do mraveniska a denne ju strážil, aby mi ju nebodaj neodniesla líška alebo iné zviera. Mravce dokonale kosť vyčistili od mäkkých tkanív. Potom som kosť varil a lúhoval. Medzitým som si vyrobil z moduritu niekoľko modelov,“ dodal s tým, že pôvodne chcel píšťalku opracovávať pazúrikom.
„Ten sa však začal rýchlo opotrebovávať. Dierky som nakoniec urobil vŕtačkou. Celkovo som ju robil asi mesiac,“ uzavrel Michal s tým, že jednu repliku nechal v Hudobnom múzeu v Spišskom Hrhove a druhú odovzdal do Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici.