Neodškodnia ju?!
Nina dúfala, že za zranenie a všetky útrapy aspoň dostane nejaké odškodné, no Úrad inšpekčnej služby začaté trestné stíhanie voči policajtom zastavil. V uznesení inšpektorka Diana Santusová napísala, že policajti nekonali nelegálne, takže Nina nemá nárok na odškodné. „Uviedli, že použili najprv ľahké donucovacie prostriedky. To bolo len to, že ho vyzvali, aby odhodil zbraň,“ podotkla slečna s tým, že policajti začali strieľať napriek tomu, že na ulici boli civilisti.
„Inšpektorka uviedla, že je to nezodpovednosť ľudí, že boli blízko a nezačali utekať. Boli sme asi 20 metrov od neho a aj tým, že ma to trafilo do chrbta, dokazuje, že som utekala. S kamarátkou sme tam prišli zboku a ani sme nevedeli, čo sa deje. Napísala, že sme situáciu skúmali necelých 30 sekúnd a mali sme konať rýchlejšie,“ pokrútila hlavou Nina. Všetko s ňou prežíva mama Alena, keďže sa to stalo v čase, keď Nina nebola plnoletá.
„Odvolali sme sa na prokuratúru, ale tá len kopírovala znenie uznesenia. Potom sme išli na všetky možné inštitúcie, kde sa len kopírovalo, a nakoniec sme poslali sťažnosť na európsky súd. V júni prišiel nový šéf inšpekcie, ale nepomohlo to. Nič neriešili,“ uviedla Alena.
Bolestné pre Ninu vyčíslil chirurgický lekár na 24 000 eur. „Nie je to odškodné, je to len to, čo Nine zo zákona prináleží, ale keďže sa skutok nestal, tak Nine neprilieha ani náhrada škody,“ uzavrela nahnevaná mama. Nový Čas oslovil aj ministerstvo vnútra, no do uzávierky sa k veci nevyjadrili.
Kedy vzniká nárok na bolestné?
Róbert Bános, advokát
Pre vznik nároku na náhradu škody na zdraví, resp. náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia, prípadne náhrady nemajetkovej ujmy sa vyžaduje konštatovanie porušenia právnej povinnosti a určenie zodpovedného subjektu. Pokiaľ nedôjde ku konštatovaniu, že zásah bol v rozpore so zákonom alebo s iným právnym predpisom, potom sa nemožno domôcť akejkoľvek náhrady.