V rámci EÚ máme napríklad tretí najnižší počet lekárov na 1 000 obyvateľov, za nami sú len Poľsko a Grécko. Ako tieto najnovšie údaje hodnotí odborník a čo s nimi hodlá robiť ministerstvo zdravotníctva?
Problémy v nemocniciach
Ústavným zariadeniam sa správa ÚDZS venuje na oveľa menšej ploche ako tým ambulantným, no to vôbec neznamená, že ide o bezproblémovú oblasť. Úrad na jednej strane uznáva snahu vlády zaviesť reformu, ktorú spustil ešte exminister Vladimír Lengvarský.
„V roku 2021 spracovalo MZ SR najväčšiu reformu v zdravotníctve za posledných 15 rokov,“ konštatuje úrad, avšak dodáva, že systém DRG, teda klasifikácie výkonov podľa ich náročnosti, je v našich podmienkach veľmi ťažké zaviesť. „Výkony DRG sa reportujú a analyzujú, v rezorte však neexistuje dôvera v to, že dáta sú konzistentné a porovnateľné,“ upozorňujú.
Nedostatok lekárov
Jedným z najakútnejších problémov zdravotníctva je podľa ÚDZS nedostatok všeobecných lekárov. „Na Slovensku k 1. januáru 2022 spolu chýbalo 623 všeobecných lekárov, z toho 400 lekárov pre dospelých a 223 lekárov pre deti a dorast,“ uvádza sa v správe. Na 1 000 obyvateľov je u nás v priemere 0,6 lekára, zatiaľ čo v Rakúsku je to 1,7 a v Portugalsku dokonca 2,69 lekára.
„V SR nebola ambulantnému sektoru v posledných dekádach venovaná dostatočná priorita a pozornosť či už z pohľadu odborného rastu, rozvoja, alebo financovania. Tento problém je jednou z priorít a ministerstvo ho rieši,“ uvádza rezort. Poisťovne zároveň vedia, ktorí špecialisti najviac chýbajú. VšZP tvrdí, že pokles vidia v odbornostiach klinická imunológia a alergológia, vnútorné lekárstvo a reumatológia. Dôvera zase pri nefrológii, vnútornom lekárstve, klinickej imunológii a alergiológii.
Dlhé čakacie lehoty
Správa ÚDZS otvorene konštatuje to, čo poznajú mnohí pacienti aj z vlastnej skúsenosti. „Poistenci čakajú na vyšetrenie u špecialistu bežne aj niekoľko mesiacov, dokonca rokov,“ uvádza úrad. Aj s týmto problémom vláda bojuje, no zatiaľ nie veľmi úspešne.
„Ministerstvo pre zabezpečenie dostupnejšej zdravotnej starostlivosti stanovilo maximálne čakacie doby pre medicínske služby. Kategorizácia umožnila zaviesť čakacie doby pre 700 medicínskych služieb, ktoré majú pacientom garantovať poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti v danej maximálnej lehote, čo bude musieť byť dodržiavané od 1. 1. 2024 a následne aj kontrolované,“ odpísali nám k tomuto problému.