Vysoký vek lekárov
Ďalším alarmujúcim faktom je privysoký vek veľkej časti lekárov. „Mnohí sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu,“ upozorňuje správa. „Aktuálny stav je alarmujúci o to viac, že 41 % všeobecných lekárov pre dospelých a 48 % všeobecných lekárov pre deti a dorast je v dôchodkovom veku, tzn. vo veku 63 a viac rokov,“ dodáva ÚDZS.
Ak nebudú prijaté opatrenia na zlepšenie situácie, v nasledujúcich rokoch bude podľa úradu dochádzať k zhoršeniu dostupnosti starostlivosti. „Podľa údajov o vekovej štruktúre je priemerný vek u všeobecných lekárov pre dospelých 57 rokov a u všeobecných lekárov pre deti až 59 rokov,“ konštatujú.
Nedostupnosť starostlivosti
Viac ako 266 000 ľudí nemá na Slovensku zazmluvneného všeobecného lekára. Najmä v niektorých častiach východného Slovenska môže byť pre ľudí problém dostať sa v adekvátnom čase k zdravotnej starostlivosti, ktorú potrebujú.
„Z výsledkov vyplýva, že miestna dostupnosť nebola zabezpečená pre 100 poistencov v starostlivosti všeobecného lekára pre deti a dorast, a to vo východoslovenských obciach Livovská Huta, Prituľany, Rohožník, Ruská Poruba, Vyšná Sitnica a Závada,“ vypočítava správa. Miestna dostupnosť je podľa úradu zabezpečená vtedy, ak maximálny čas dojazdu osobným autom do najbližšej obce s miestom poskytovania zdravotnej starostlivosti nepresiahne 25 minút.
Kapacita zdravotnej starostlivosti
Podľa výročnej správy ÚDZS „nebola potrebná kapacita k začiatku vlaňajška zabezpečená v 58 okresoch v rámci všeobecných lekárov pre deti a dorast a v 66 okresoch v rámci všeobecných lekárov pre dospelých z celkového počtu 71 okresov“. Bratislavu aj Košice pritom úrad ráta za jeden okres. Aj na tento problém majú na ministerstve zdravotníctva riešenie, jeho účinky však nie sú okamžité. „V rámci Plánu obnovy a odolnosti sme spustili výzvu, ktorá je určená na podporu ambulancií všeobecného lekárstva v nedostatkových oblastiach,“ konštatuje rezort.