Exminister Šimko hovorí, že skutočným dôvodom je podľa neho fakt, že ako šéf rezortu nebol ochotný automaticky rozdávať podpisy tam, kde to bolo požadované. „Do práce polície a OČTK som nikdy nezasahoval a nikdy som to ani nechcel. Myslím si, že skutočný dôvod, ktorý vytvoril toto napätie, bol iný. Pred asi troma týždňami mi predložili na podpis návrh na vymenovanie trestne stíhaného policajta do vedúcej funkcie inšpekcie, teda zložky, ktorej ťažiskovou úlohou je policajtov stíhať,“ povedal Šimko s tým, že návrh nepodpísal.
Šéf inšpekcie Peter Juhász však obvineného policajta Pavla Ďurku do funkcie vymenoval. „Mne sa to nepáčilo. Zrejme to bol skutočný dôvod všetkého, čo potom nasledovalo. Ukázalo sa, že minister nie je len automat na podpisovanie,“ dodal Šimko.
Pavol Ďurka je jedným z policajtov skupiny „čurillovcov“. Tá pracovala na najvážnejších korupčných prípadoch spojených s bývalým vedením polície za Smeru. Robert Fico ich dlhodobo kritizuje aj na základe toho, že ide o obvinených policajtov. Prezident Štefan Hamran za nimi stojí a hovorí, že sa ničoho protizákonného nedopustili. Krajský súd v Bratislave pri rozhodovaní o ich väzbe povedal, že nezistil, že by si niečo účelovo vymysleli a nevidel v ich konaní nič protiprávne.
Paradoxné je, že na konci júna ministerstvo vnútra pod vedením Šimka potvrdilo zaradenie Pavla Ďurku do inšpekcie s tým, že rešpektujú prezumpciu neviny. „Uvedený policajt nebude pôsobiť na odbore, ktorý vykonáva vyšetrovanie jeho trestnej veci,“ uviedol Šimkov rezort. Nový Čas oslovil aj prezidenta polície Hamrana, no k veci sa v stredu vyjadriť nechcel.