Po viacerých debatách sa spor nepodarilo urovnať a viac ako 20 príslušníkov vedenia polície oznámilo, že odchádza. Napokon zasiahla prezidentka Zuzana Čaputová (50), ktorá po schôdzke s premiérom Ľudovítom Ódorom (47) oznámila, že Šimka zbavuje ministerského poverenia. Ako celý spor vysvetľujú hlavní aktéri?
Dôvodom konca ministra vnútra vo funkcii mala byť naštrbená dôvera medzi Šimkom a vedením polície. „Kameňom úrazu je, že dôvera medzi ministrom vnútra Ivanom Šimkom a širokým vedením polície sa počas uplynulých týždňov naštrbila natoľko, že sa ju napriek veľkému úsiliu aj pani prezidentky, aj mňa a intenzívnym rokovaniam, nepodarilo obnoviť,“ uviedol Ódor. Pôvodne sa špekulovalo, že za náhlym konaním boli Šimkove statusy o polícii. „Žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky,“ písal v nich minister Šimko.
Premiér Ódor však hovorí, že keby to bolo len o tom, tak spor už je dávno prekonaný. „Bola to posledná kvapka. Situácia sa za dva mesiace dostala do takého bodu, že široké vedenie polície si povedalo, že odchádza. Nebolo to dané ako ultimátum,“ skonštatoval. Vláda sa zaviazala, že krajinu dovedie k predčasným voľbám bez konfliktov, čo Šimko porušil. „Politizácia a politické riadenie polície je pre mňa osobne neakceptovateľné a neprípustné,“ vyhlásil premiér.
Prezidentka napokon Šimka odvolala a vedením ministerstva poverila Ódora. Do vlády bez dôvery parlamentu totiž nemožno vymenovať človeka zvonku. „Situácia dospela do bodu, keď bol avizovaný odchod vyše dvoch desiatok ľudí z vedenia policajného zboru,“ povedala Čaputová. Svoj krok odôvodňuje tým, že práve personálna stabilita v polícii je najmä pred voľbami dôležitá.