Tento pilotný projekt záhrebskej mestskej samosprávy je zameraný na zníženie počtu invazívneho ázijského komára tigrovaného, ktorý je prenášačom chorôb ako horúčka dengue či vírusov zika a chikungunya. Práve komárom tigrovaným sa v ostatných rokoch v Chorvátsku mimoriadne darí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o dôsledok klimatickej zmeny, keďže vyššie teploty poskytujú tomuto invazívnemu hmyzu lepšie podmienky na rozmnožovanie.
Samce komárov, ktoré od júna a počas nasledovných troch mesiacov voľne vypúšťajú v Záhrebe, stratili reprodukčnú schopnosť po sterilizácii gama lúčmi v laboratóriu v Taliansku. Po vypustení sa tieto neplodné jedince spária so samicami a znížia tak populáciu nebezpečných komárov v danej oblasti. Táto metóda sa na svete používa už niekoľko rokov proti rôznemu škodlivému hmyzu. Jej účinnosť na komároch v mestskom prostredí sa však stále len testuje, vysvetľuje AFP.
Chorvátsko využilo takéto neplodné jedince na boj proti invazívnym komárom prvýkrát už vlani, a to na polostrove Istria na severe krajiny.