Krištofa Kolumba preslávil i v súčasnosti snáď najväčší zemepisný objav! V roku 1493 totiž objavil Nový svet, ktorý dnes poznáme pod názvom Amerika. Z jeho výpravy, ktorá tak navždy prepísala dejiny, však pochádza list, v ktorom dopodrobna opisuje novú krajinu a jej osobitosti.
Adresovaný bol vtedajšiemu španielskemu kráľovi Ferdinandovi II. a jeho manželke kráľovnej Izabele I., ktorí financovali jeho plavbu. Písomnosť bola odoslaná do Ríma, kde ju v latinčine vytlačil ako brožúru uznávaný tlačiar Stephan Plannck. Keďže v jej úvode omylom vynechal meno kráľovnej, o pár dní vydal druhú opravenú edíciu s názvom Plannck II. Vďaka tomu bol list v tejto podobe distribuovaný do knižníc po celej Európe.
Verzia, ktorá sa v roku 2020 našla u amerického zberateľa, bola súčasťou jedinečných tridsiatich výtlačkov ešte z prvej edície Plannck I. Odcudzená bola v 80. rokoch z Národnej knižnice svätého Marka v Benátkach. Zberateľ sa vyjadril, že zväzok odkúpil od knižného predajcu v roku 2003. Podľa kancelárie americkej prokuratúry mal tento dokument v čase nájdenia hodnotu približne 1,3 milióna dolárov, čo je dnešných 1,4 milióna eur.
Spojené štáty list napokon tento týždeň vrátili do Ríma v rámci projektu širšieho úsilia o repatriáciu ukradnutých predmetov. „Toto je štvrté pôvodné vydanie tohto listu ukradnutého za posledné desaťročia a nemôžeme byť šťastnejší, že ho vrátime,“ oznámil Patrick J. Lechleitner z amerického Imigračného a colného úradu. Ďalšie odcudzené kópie listu USA vrátilo do knižníc v Taliansku a Španielsku v rokoch 2016 a 2018.
Objaviteľ Ameriky
- Krištof Kolumbus, moreplavec a prieskumník
- Nar.: 1451, Janov, Taliansko
- Úmr.: 20. mája 1506, Valladolid, Španielsko
- Manželka: Filipa Moniz (1479 - 1485)
- Deti: Diego Kolumbus, Ferdinand Kolumbus
- Nemal v úmysle objaviť nový kontinent, myslel si, že sa vylodil v Indii.
- Podľa tejto myšlienky aj nazval domorodých obyvateľov Indiánmi.
- Lode, ktoré sa zúčastnili jeho plavieb, sa volali Santa María, Pinta a Niña.