Pre TASR to potvrdil zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Martin Danilák s tým, že vo štvrtok vykonávali zber niekoľkých jedincov prevažne v okrese Sobrance.
"Zatiaľ evidujeme do desať uhynutých mláďat. Tri sú v záchrannej stanici, pričom najväčšiu šancu na zotavenie má len jedno z nich. Dve majú totiž otvorené zlomeniny a ďalšie vážne poranenia," povedal s tým, že je predpoklad, že krupobitie neprežilo viac mláďat, ako doposiaľ zaznamenali. Uhynutého dospelého jedinca nespozorovali.
Celkové štatistiky podľa jeho slov ešte nemajú k dispozícii. O úhyne sa dozvedeli z hlásení obyvateľov jednotlivých obcí či vďaka monitoringu, prostredníctvom ktorého vidieť, že v hniezdach sú uhynuté mláďatá bocianov. "Niekde sme však vedeli, že mláďatá boli, ale už nie sú. Niektoré sú zas ubité krúpami v hniezde tak, že ich poriadne nevidieť," vysvetlil Danilák.
Domnieva sa, že silné krupobitie sa dotklo aj ďalších voľne žijúcich živočíchov. "Ktovie, čo sa stalo napríklad s mláďatami orla kráľovského. Tie sú v tomto období asi také veľké ako mláďatá bociana bieleho," dodal.
Stredajšie búrky na východe Slovenska si vyžiadali škody na majetku obyvateľov a obcí. Mimoriadnu situáciu vyhlásili v celom okrese Sobrance, ako aj v obci Závadka v okrese Michalovce a v Bardejove.