Wlachovský zdôraznil, že na Rade ministrov sa vôbec nehovorilo o sumách vojenskej pomoci Ukrajine v najbližších rokoch. Členské krajiny sa však zhodujú na vytvorení osobitnej kapitoly so špecifickým financovaním v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF).
Týždenník Politico s odvolaním sa na diplomatické zdroje EÚ vo štvrtok napísal, že ide o sumu 20 miliárd eur, čo šéf slovenskej diplomacie poprel.
"Nehovorili sme o tých dvadsiatich miliardách. Hovorili sme o tom, ako treba využívať Európsky mierový nástroj ako spôsob pomoci Ukrajine; o tom, že pre Slovensko je dôležité, aby sa vyriešila situácia s uvoľnením ôsmej tranže vojenskej pomoci, aby sa tie peniaze dostali nielen na Ukrajinu, ale aby sme z nich mohli čerpať aj my. Hovorili sme aj o tom a to aj s Blinkenom, ako reštartovať európsky obranný priemysel v EÚ a vôbec na Západe," uviedol Wlachovský.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na tlačovej konferencii spresnil, že EPF "funguje veľmi dobre" a EÚ ho chce aj naďalej používať.
"Chceme ho využívať s osobitnou kapitolou v ňom, so špecifickým financovaním," povedal Borrell. Toto financovanie by sa podľa niektorých návrhov malo odvíjať podľa ekonomickej sily členských krajín EÚ. To znamená, že najviac by prispievalo Nemecko. O spôsobe financovania osobitnej kapitoly v rámci EPF sa však na úrovni EÚ ešte nerokovalo.