Obvinili poslanca
Hamran oznámil, že polícia obvinila ďalšieho poslanca parlamentu. Ide o zástupcu Sme rodina Martina Borguľu. Ten už bol raz obvinený, zrušila mu to generálna prokuratúra. Ide o prípad úplatku 50 000 €, no poslanec tvrdil, že išlo o výpalné. Borguľa hovorí, že polícia nemá nové dôkazy a chce ovplyvniť voľby.
Tri dôvody vzbury polície
1. Snaha nazerať do živej kauzy zo strany ministrov
Podľa Hamrana po zásahu NAKA chcel minister vnútra Šimko informácie o živej kauze týkajúcej sa korupcie. Po tom, čo mu dostupné informácie poskytli, si ho dal na druhý deň zavolať do kancelárie. V nej mal byť aj vysoký úradník (minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš, pozn. red.), ktorého sa zásah NAKA týkal, keďže polícia preverovala jeho podriadených. To Hamran považuje za červenú čiaru a spolu s dvadsiatkou ľudí vo vedení polície povedali, že odchádzajú.
2. Statusy a nedôvera ministra Šimka
Spor vyvolali aj statusy ministra Šimka, v ktorých písal, že „žiadne rozviazané ruky tu ľudia s pištoľami a putami mať nesmú! Patria pod kontrolu politiky“. Hamran vysvetľuje, že „ak minister v čase, keď nemá informácie ani policajný prezident, ani generálny prokurátor, vydá taký status, tak zásadným spôsobom to poškodí renomé celého policajného zboru“. Šimko podľa neho vysielal kroky, že je systémovo zle nastavené fungovanie polície, no nepovedal im, podľa čoho tak súdi. „Môže odvolať policajného prezidenta kedykoľvek uzná za vhodné, ja by som to urobil bez váhania, ak by to boli systémové nedostatky,“ uviedol Hamran.
3. Personálna politika na inšpekcii ministerstva vnútra
Peter Juhász, šéf inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje pochybenia policajtov, oznámil, že s ministrom pri svojom príchode mali dohodu o tom, že mu nebude zasahovať do personálnych nominácií. To sa však nestalo, keď Šimkovi oznámil, že do vedúcej pozície príde Pavol Ďurka. Ide o jedného z obvinených policajtov zo skupiny čurillovcov, ktorí vyšetrovali korupčné kauzy predchádzajúcej vlády. Šimko podľa Juhásza najskôr s nomináciou súhlasil, no neskôr mu minister oznámil, že má zásadný problém s Ďurkom. Šimko Juhászovi povedal, že to chce prerokovať aj s generálnym prokurátorom. „Ministrovi som povedal, že je nepredstaviteľné, aby generálna prokuratúra mimo štruktúr inšpekcie, resp. ministerstva rozhodovala o personálnych otázkach inšpekcie. Oznámil som mu, že ak s tým nesúhlasí, tak som ochotný položiť na stôl svoju funkciu,“ povedal Juhász. Generálny prokurátor Maroš Žilinka skonštatoval, že s exministrom vnútra sa nestretol ani raz a nijako s ním nekomunikoval. „Zásadne odmietam akúkoľvek moju možnú ingerenciu do personálnych nominácií v policajnom zbore,“ povedal Žilinka.