Hamran tvrdí, že za ich neochotou pokračovať v práci pre štát boli tri dôvody. Jedným z nich bola snaha Šimka o zisťovanie informácií zo živého korupčného prípadu, ktorý vyšetrovala NAKA. Týkal sa ministerstva pôdohospodárstva, ktorého šéf Jozef Bíreš (67) sa mal zúčastniť schôdzky so Šimkom aj s Hamranom pre danú korupčnú kauzu.
Šimko hovoril, že je za jeho koncom to, že nebol ochotný automaticky rozdávať podpisy, kde to bolo požadované. „Do práce polície som nikdy nezasahoval a nikdy som to ani nechcel,“ oznámil Šimko. Hamran Šimkove slová spochybňuje. Problém nastal, keď sa minister zaujímal o živú vyšetrovanú vec. Polícia pred časom vykonala rozsiahlu akciu týkajúcu sa korupčnej trestnej činnosti. Následne mu zo Šimkovho rezortu napísali požiadavku o poskytnutie informácií o tomto prípade, čo sa vraj nikdy doteraz nestalo. So súhlasom vyšetrovateľa mu napísali základné okolnosti o prípade.
„Na druhý deň som nebol v Bratislave a dostal som telefonát z mojej kancelárie, že sa mám dostaviť k ministrovi a mám tam vysvetliť tento prípad podrobnejšie,“ povedal Hamran. Spolu so Šimkom mal byť na schôdzke aj ďalší štátny úradník, pod ktorým však pracovali práve vyšetrovaní ľudia. „Rozhodol som sa vydať pokyn, zakázal som akémukoľvek príslušníkovi z vedenia PZ odísť na toto stretnutie. Počas svojej kariéry som prvýkrát odmietol splniť pokyn nadriadeného,“ doplnil Hamran.
Ministrovi vraj vysvetlil, prečo je to neakceptovateľné, Šimko to zobral na vedomie. Krátko na to prišli Šimkove statusy o tom, že polícia nemá mať rozviazané ruky. Celé to podľa Hamrana rozoberali a rozhodli sa, že za takýchto podmienok pracovať pod ministrom nebudú. „Nie je to akceptovateľné, ja ako policajný prezident si nemôžem sadnúť na ministerstve vnútra s človekom, ktorého podriadených NAKA vyšetruje za rozsiahlu korupčnú trestnú činnosť,“ uzavrel.