Odolá macom
O nádoby a najmä o ich funkčnosť sa bude starať Správa TANAP-u. Podľa jej šéfa Pavla Majka sa od soboty, keď ju na Hrebienku osadili, vyprázdňovala už tretí krát. „Je tam čidlo, ktoré nás upozorní na jej naplnenie a taktiež zaznamená útok medveďa, ktorý sa však nemá šancu do nej dostať. Okrem zálohovaných fliaš tam bolo asi 30 % iného odpadu. My to musíme roztriediť a zálohované fľaše zatiaľ skladujeme u nás,“ prezradil jeden z pracovníkov, ktorý sa bude o kontajner starať. Ďalšie tri budú umiestnené v Tatrách, jeden pri Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici, asi 300 - 400 metrov od predajne so zálohovým automatom, ďalší pri rampe v Tatranskej Polianke a štvrtý pod zjazdovkou na Zverovke.
Spokojní chatári
Z nápadu sú nadšení aj tamojší chatári. Viktor Beránek z Chaty pod Rysmi hovorí, že turistov treba naučiť si svoj odpad, ktorý vyniesli, aj zniesť. „Je to už len zlomok váhy, ktorú vyniesli hore. Hory sú síce voľnosť, ale aj slušnosť a disciplína.“ Paradoxne niektorí o tejto aktivite vôbec nevedeli, ako napríklad Miky Knižka, chatár zo Zbojníckej chaty. „Priznám sa, že som taký zaneprázdnený, že nič také neregistrujem, ale vždy platilo, čo som si vyniesol, to si aj znesiem,“ vyhlásil.
Mladá čašníčka z neďalekej Bilíkovej chaty Timea (20) tu robí už druhý rok a hovorí, že okolo chaty neustále nachádzajú fľaše. „Ľudia jednoducho prídu, dopijú, čo mali, a fľašu nechajú tu. Tak teraz ju možno hodia do toho kontajnera,“ dúfa. Celkovo je podľa našich informácií vyrobených 14 takýchto kontajnerov, ktoré by mali odolať extrémnemu počasiu aj extrémnemu zaobchádzaniu. Cena jedného by mala byť okolo 1 200 eur, túto informáciu nám však riaditeľka výrobnej firmy nechcela potvrdiť.