Reklama

Dopustila sa Čaputová prešľapu? Jednoznačný názor odborníka: Odvolanie Šimka môže mať ďalekosiahle následky

Dopustila sa Čaputová prešľapu? Jednoznačný názor odborníka: Odvolanie Šimka môže mať ďalekosiahle následky

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Reklama

Ústava priamo nedefinuje procedúru odobratia poverenia individuálnemu členovi dočasnej vlády, ktorá funguje bez dôvery parlamentu. To vytvára priestor na to, aby exminister vnútra Ivan Šimko podal vo veci svojho odvolania sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR.

V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko s tým, že rozhodnutie ÚS SR by pre budúcnosť určilo postup, ako v takýchto prípadoch môžu ústavní činitelia postupovať.

Ozrejmil, že vláda Ľudovíta Ódora má iba dočasné poverenie. Po nevyslovení dôvery v parlamente ju prezidentka Zuzana Čaputová najprv odvolala a následne poverila vládnutím. "Raz Ivana Šimka prezidentka odvolala z rozhodnutia parlamentu, ktorý vláde nevyslovil dôveru a druhýkrát ho odvolala teraz," poznamenal Hrabko. Podľa neho nie je možné, aby prezidentka opakovane "odvolala" ministra. Ústavne čisté riešenie by podľa neho bolo, keby prezidentka vymenovala novú vládu, ktorá by bola opäť povinná do 30 dní požiadať o dôveru parlamentu.

Hrabko upozornil, že hoci sa možnosť dočasnej vlády pod gesciou prezidentky považovala za hraničnú a výnimočnú, len v tomto volebnom období už máme druhú takúto vládu. Považuje preto za vhodné, aby bolo známe stanovisko ÚS napríklad k situácii, aká nastala teraz.

Súvisiace