Informácie o sexuálnom pomere medzi Clintonom a bývalou stážistkou v Bielom dome sa v médiách objavili v januári 1998. Počas celého roka, keď kauza plnila popredné stránky novín, sa Clinton okrem podpory manželky Hillary tešil aj nebývalej podpore verejnosti. Na dve tretiny Američanov boli počas vyšetrovania proti jeho zosadeniu, hoci už vtedy bolo zrejmé, že prezident v danej veci nehovoril vždy pravdu. K tomu, že lživo svedčil, sa Clinton priznal v januári 2001 - v posledný deň v úrade.
V kauze pritom vyšetrovatelia prezidentove kontakty so stážistkou skúmali do najmenších detailov. Chceli dokázať, že Clinton pri výpovedi klamal, keď tvrdil, že s Lewinskou nemal "sexuálny pomer". Ako dôkaz použili aj šaty, na ktorých testy DNA preukázali Clintonovo spermie. To, čo sa nepodarilo vyšetrovateľom, nakoniec potvrdil sám prezident. Clinton vo svojich pamätiach, ktoré vyšli v roku 2004 uviedol, že "nevhodný vzťah" začal v čase stresu za krízy okolo štátneho rozpočtu koncom roku 1995.
Clinton bol ale potrestaný len symbolicky päťročným zákazom právnej praxe v Arkansase a pokutou 25.000 dolárov. Pre Lewinskú však boli následky škandálu neblahé. "Ocitla som sa sama. Veľmi sama, predo všetkými sama. Opustená väčšinou kľúčových postáv tej krízy, ktoré ma dobre a dôverne poznali. Všetci sa zhodneme, že som urobila chyby. Ale plávať v mori samoty bolo desivé," povedala.
Lewinská vyštudovala psychológiu na Lewis-Clark State College (LCSC) a do Bieleho domu nastúpila ako stážistka v roku 1995. O vzťahu s Clintonom sa prvýkrát verejne vyjadrila v roku 2014. V súčasnosti je aktivistkou bojujúcou proti kyberšikane, v minulosti tiež navrhovala kabelky. V roku 2006 dokončila štúdium sociálnej psychológie na Londýnskej ekonomickej škole (LSE). Jej životný príbeh bol tiež témou tretej série seriálu American Crime Story (Americké kriminálne príbehy).
Aktuálne fotky bývalej milenky exprezidenta Spojených štátov nájdete v galérii.