"Z dát, ktoré sme spracovali, nás najviac prekvapil 30-percentný nárast sebapoškodzovania, 170-percentný nárast v téme poruchy príjmu potravy a 220-percentný nárast kontaktov o internetových fenoménoch," uviedol Madro.
Vysvetlil, že medzi internetové fenomény patria napríklad témy kyberšikany, hoaxov či radikalizácia. V súvislosti s internetom eviduje IPčko za posledných šesť mesiacov 3832 kontaktov, v súvislosti s poruchami príjmu potravy 964 a pre sebapoškodzovanie 6082.
Podľa IPčka stúpol aj počet kontaktov s myšlienkami na samovraždu (o 31 percent), o 71 percent narástli kontakty pri bezprostrednej samovražednej úzkosti. "Ďalej sme zaznamenali 18-percentný nárast kontaktov o LGBTI+ témach," dodal Madro.
V prvom polroku sa na IPčko obrátilo takmer 100.000 ľudí. Dôvodom boli najmä pocity osamotenia a strachu, stres či tlak na výkon, myšlienky na ukončenie života, depresia, rovesnícke vzťahy, sebapoškodzovanie či úzkosť, panika a fóbie. Najčastejšie pomoc vyhľadali ľudia vo veku 19 až 24 rokov a vo veku 15 až 18 rokov.