"Vysoký krvný tlak nám urýchľuje aterosklerózu a tým poškodzuje orgány. Zhoršuje koronárnu chorobu srdca, obličky, poškodzuje očné cievy," uviedla pre TASR. Podotkla, že neliečený vysoký krvný tlak môže napríklad viesť k rozšíreniu vzostupnej aorty a k jej prasknutiu.
Priblížila, že krvný tlak ovplyvňujú získané a genetické faktory. "V rámci získaných sú rizikovejší obézni ľudia či diabetici," doplnila kardiologička. Vysoký krvný tlak podľa nej nemusí mať žiadne symptómy. "Ale veľa pacientov má bolesti v záhlaví, krútenie hlavy či začervenanie tváre," ozrejmila.
Ak má pacient dlhšie zvýšený tlak nad určité hodnoty, mal by navštíviť svojho lekára, ktorý ho začne liečiť. Poukázala aj na niekoľko režimových opatrení - dostatok spánku, pravidelná aeróbna aktivita, nižší príjem kuchynskej soli a čiernej kávy. Vysoký krvný tlak je dôležité zachytiť a následne pravidelne merať.
Nízky tlak je skôr nepríjemný. Spôsobuje slabosť, malátnosť, únavu, potenie. Majú ho aj mladí ľudia bez zjavného ochorenia. Vtedy pomôže dostatok tekutín, či už čistá voda, minerálka, zelený a čierny čaj, viac prisoliť a šport. "Normálna hodnota krvného tlaku u dospelej populácie je 120 na 80 milimetrov ortuti," spresnila. Podotkla, že keď je človek starší, tak už horný tlak býva o niečo vyšší ako v mladosti, keď cievy nie sú také elastické.