Kardinál Albino Luciani, ktorý neskôr vstúpil do histórie ako pápež Ján Pavol I., bol však zmierlivejší. Síce vyjadril obavy z toho, aby sa zo žien nestali "fabriky na deti", zároveň odmietol kritiku rodičov, ktorí nemôžu a chcú mať dieťa. Louise Brownová pracuje podľa britskej tlače v prepravnej spoločnosti a rovnako sa venuje osvete v problematike umelého oplodnenia.
Za uplynulé viac ako štyri desaťročia sa pomocou IVF na celom svete narodilo podľa odhadu Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu (ESHRE) vyše deväť miliónov detí po umelom oplodnení.
Britský fyziológ Robert Edwards (1925 - 2013) dostal v roku 2010 Nobelovu cenu za lekárstvo a fyziológiu. "Jeho úspechy umožnili liečbu neplodnosti, zdravotného stavu, ktorý trápi veľkú časť ľudstva vrátane viac ako desiatich percent všetkých párov na svete," uviedol inštitút vo vyhlásení na udelenie ceny. So svojím spolupracovníkom, gynekológom Patrickom Steptoom v roku 1980 tiež založili prvú kliniku zameranú na umelé oplodňovanie, Bourn Hall v Cambridge.
Na metóde mimotelového oplodnenia vaječných buniek, keď sú vzniknuté embryá následne prenesené späť do dutiny maternice, pracoval Edwards už od 50. rokov minulého storočia. Napred so zvieracími embryami, postupne sa začal zaoberať ľudskou embryológiou. V roku 2004 bol váženým hosťom svadby Brownovej, s ktorou sa stali priatelia.