Pravý či nepravý
Martin vraví, že členstvo má veľkú výhodu. „Pomáha to pri získavaní podpisov. Každý z členov má nejakú databázu webových adries, odkiaľ sa dá za poplatok dostať ku kontaktom na známe celebrity. Ak sa dostaneme k overenej adrese, je to 80 % úspechu, potom je tu tých 20 %, keď už treba len čakať, či sa podarí získať aj podpis. Bez overenia adries je to tak 50 na 50, či príde, alebo nepríde podpis,“ vraví Martin.
„Niekedy sa stane, že kartička s podpisom sa vráti o mesiac, dva, inému zberateľovi dotyčný neodpíše ani dva roky. Je to vabank. Treba rátať aj s tým, že za niekoho to možno podpisuje asistentka, ale ak človek neverí, že je to pravý podpis, tak to by potom nemohol veriť ničomu. Ale niekedy tie osobnosti dajú na svoju stránku alebo sociálnu sieť informáciu, že aktuálne podpisujú, a tak záujemca môže požiadať o podpis.“
Denník spomienok
Vo svojej zbierke má Martin aj zopár listov od slovenských a českých umelcov. „Zbierka kartičiek s podpismi je čosi ako môj denník spomienok. Za každým autogramom je nejaký príbeh. Napríklad zahraničným hviezdam chodia tisícky žiadostí a nestíhajú reagovať na všetky, ale práve spomínaný herec Mark Harmon dokonca napíše mail, že práve som vám poslal podpísanú fotografiu. Takto to urobil aj pán Milan Lasica kolegovi – mal totiž v rohu fotografie uvedenú svoju mailovú adresu. Napísal mu ,dobrý deň, ďakujem Vám za vyznanie, dnes som Vám poslal naspäť podpísané fotografie‘,“ opisuje Martin a pridá ešte jednu milú spomienku.
„Mám podpis od herca Josefa Somra, ktorý mi poslal autogram len sedem mesiacov pred smrťou, 13. 3. 2022. Zomrel 16. októbra 2022,“ ukáže na jeden z autogramov v katalógu a podotkne, že mnohí umelci odpisovali práve počas pandémie, pretože divadlá boli zatvorené, tak mali čas.