Jaskyne vo Vatnajökulle
Island je turisticky veľmi príťažlivé miesto. Je tiež domovom najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajökull, ktorý v doslovnom preklade znamená ľadovec jazier. Jeho útroby sa každým rokom menia vplyvom roztápania a zamŕzania ľadovca. Počas leta v jeho útrobách vznikajú kanály a otvory, ktoré zaujmú neobvyklou modrou farbou. Ich návšteva je možná v chladných mesiacoch a vždy zásadne so skúseným sprievodcom.
Fingalova jaskyňa v Škótsku
Pri Škótsku sa nachádza súostrovie zvané Vnútorné Hebridy, ktorého súčasťou je aj ostrov Staffa. A hoci na ňom nikto trvalo nebýva, priťahuje davy turistov. Lákadlom je morská jaskyňa s mimoriadnou akustikou a zvláštnym výzorom. Tvoria ju šesťuholníkové bazaltové stĺpy, ktoré vznikli obrovským tlakom na lávový prúd. Za priaznivého počasia je možné loďou vplávať do takmer 85 metrov dlhej a 23 metrov vysokej jaskyne, ktorá vyzerá ako skutočný div prírody.
Saturnova jaskyňa na Kube
Táto jaskyňa je považovaná za jednu z najkrajších na ostrove. Nájsť v nej možno veľké stalaktity i stalagmity, ktoré sa podobajú na Saturnove prstence. Návštevníci môžu obdivovať podvodné rastliny a rôzne ryby. Pri návšteve je možné sa kúpať a šnorchlovať. Voda v jaskyni je chladná aj v najhorúcejších dňoch.
Modrá jaskyňa na Capri
Pobrežie juhotalianskeho ostrova Capri ponúka jedinečné predstavenie v podobe hry vody a svetla. Jaskyňa, ktorá je v taliančine známa ako Grotta Azzurra preniká do brala zhruba 50 metrov. Zaujímavá je však jej hĺbka a pieskové dno, ktoré zohrávajú úlohu pri jej jedinečnom vzhľade.
Svetlo do jaskyne prúdi nielen malým vstupným otvorom, ale hlavne druhým otvorom pod hladinou mora, ktorý tam vznikol ešte za rímskych čias. Vstup do jaskyne je možný len na člne a kúpanie v nej je zakázané.
3 výnimočné slovenské jaskyne nájdete na druhej strane →