Ak nemáte klímu alebo ju vypnete v snahe ušporiť trochu paliva, hrozí vám rýchle prehriatie. Pravidelne vetrať, mať správne nastavenú klímu a piť dostatok vody predstavuje len pár základných bodov, ktorých by sa mal v lete držať každý šofér. Čo ešte skúsiť v boji s páľavami?
1. Optimálne nastavená klimatizácia
Ak dlho parkujete na slnku, v aute môže byť cez 50 °C. Preto než vyrazíte, otvorte dvere a vypustitte horúci vzduch. Zbytočne si nesadajte dnu, prehrievali by ste sa. Keď už bude vnútri prijateľne, naštartujte a zapnite klímu. Pokojne choďte so stiahnutými oknami, pretože než začne plnohodnotne pracovať, ubehne aj pár desiatok sekúnd. Keď ucítite prvý vánok studeného vzduchu, prichádza na rad dôležité rozhodnutie - nastavenie teploty. Nepreháňajte to. Extrémne rozdiely zvyšujú riziko zdravotných problémov. Skôr ako príliš nízku teplotu a slabý výkon klímy preferujte menší rozdiel oproti vonkajšej teplote a trochu vyšší výkon klímy.
Tip:
- Keď máte o menej ako 7 až 10 stupňov než je vonku, organizmus to nezvláda dobre. Optimálne je preto nastaviť teplotu o 5 °C menej, než panuje za oknami. Iste, za predpokladu, že slnku teplomer ukazuje 35 °C, tak by ste v prípade dodržania tohto odporúčania v podstate vnútri kúrili. V takomto prípade musíte pracovať aj s nastavením uhlov vývodu klímy. Nasmerujte ju mimo seba, dajte pokojne nižšiu teplotu a nižší výkon.
2. Správne parkovanie
V meste sa to ľahko povie, ale o to horšie vykoná - no skúste hľadať miesta v tieni. Prípadne si na parkovisku vytipujte objekty, ktoré môžu neskôr vrhať tieň a zastavte pod nimi. Rovnako skúste zastaviť čelným sklom smerom od slnka, pretože ním dnu prúdi najviac horúcich lúčov.
Tip:
- Ak viete, že sa na mieste dlho nezdržíte a prichádzate s vyklímovaným autom, skúste vystúpiť čo najrýchlejšie, aby ste chladný vzduch nepustili von.