3. Používajte tienidlá
Vo vozidlách so strešným oknom zatiahnite tieniacu roletku. Ak nemáte tmavé zadné okná, používajte slnečné clony, ktoré sa pripevnia pomocou jednoduchej prísavky a po zaparkovaní osaďte na čelné okno hliníkovú clonu. Vnútri bude o poznanie príjemnejšie, no neznamená to, že sa automobil neprehreje. Slnko vyhrieva karosériu, ktorou preniká teplo. Trvá to však dlhšie.
Tip:
- Je to síce pracný úkon, ale ak sa chcete niekde zdržať dlhšie, skúste alumíniovú clonu nasadiť aj na zadné okno.
4. Dodržujte pitný režim
Tu platí rovnako ako pri klíme, že keď rozhorúčený sadnete do auta, nenapite sa lačnými dúškami ľadovej vody. Obaríte si hrdlo a osvieženie bude minimálne. Vlažná voda plní svoj účel oveľa lepšie, navyše moderné autá majú v lakťovej opierke integrované minichladničky, ktoré udržia nápoje vychladené počas celej jazdy. Ak idete dlho po diaľnici, siahnite občas po pití a nenechávajte to až na čas, kedy zastavíte na pumpe, alebo odpočívadle. Pravidelný prísun tekutín vás udrží v pozornosti a príjemne osvieži. Ak ste dostatočne hydratovaný, reagujete v priemere o 14 % rýchlejšie, ako človek, ktorý nedodržiava pitný režim. To potom môže spôsobiť zhoršené vnímanie priestoru.
Tip:
- Ak dlho sedíte opretí veľkou plochou o sedadlo, trochu sa potíte, čím strácate tekutiny. Za volantom je ideálne piť čistú vodu, alebo minerálky, ktorými si doplníte horčík, sodík či magnézium, ktoré medzi iným, ovplyvňujú schopnosť koncentrovať sa.
5. Dobre sa oblečte
Syntetické materiály nie sú práve najpohodlnejšie a za volant veľmi nepatria. Navyše sa v nich rýchlo spotíte. Zvoľte radšej niečo vzdušné. Ideálne aby to bolo vyrobené z prírodných materiálov. Náhradné oblečenie v kufri tiež nie je od veci.
Tip:
- Nenoste šľapky ani sandále, pretože pokiaľ vám klíma fúka ozaj studený vzduch na prsty, nebude šoférovanie vôbec príjemné. Z dlhodobého hľadiska si navyše koledujete o problémy... Rozumnou voľbou sú vzdušné tenisky.