Mnohí ďalší katalánski politici však stále čelia súdnemu procesu, medzi nimi predovšetkým bývalý predseda katalánskej regionálnej vlády Carles Puigdemont, ktorý bol iniciátorom snáh o odtrhnutie sa Katalánska od zvyšku Španielska.
Puigdemont, ktorý má v JxCat stále značný vplyv, v polovici júla vyhlásil, že strana nepodporí Sáncheza, pretože je údajne nespoľahlivý. Puigdemont bol začiatkom júla zbavený imunity, ktorú mal ako poslanec Európskeho parlamentu, čím sa otvorila cesta k jeho vydaniu do Španielska.
Pred nedeľnými voľbami všetko nasvedčovalo tomu, že PP vytvorí víťazné spojenectvo so stranou Vox, čím by sa tvrdí nacionalisti dostali do španielskej vlády vôbec prvýkrát od konca diktatúry Francisca Franca a návratu Španielska k demokracii v 70. rokoch 20. storočia.
Líder PP Alberto Núňez Feijóo sa vyhlásil za víťaza volieb a vyzval ostatné politické strany, aby v záujme stability v Španielsku neblokovali jeho snahu o vytvorenie vlády.
"Je to veľmi ťažká situácia, ktorú treba vyriešiť," povedal pre agentúru Reuters aj predstaviteľ Voxu.
Ak sa ani jednému z blokov nepodarí v parlament získať dostatočnú podporu na zostavenie vlády, je pravdepodobné, že sa okolo Vianoc uskutočnia druhé voľby, uviedla vo svojej správe agentúra Eurointelligence.
Zdroj z PSOE uviedol, že socialisti sú presvedčení o dosiahnutí dohody, aj keď tieto rokovania si vyžadujú čas. "Sme si istí..., že sa (voľby) nebudú opakovať," povedal zdroj.
Ďalší zdroj z PSOE podľa Reuters uviedol, že socialisti nechajú PP, aby sa pokúsila zostaviť vládu. "Niet sa kam ponáhľať, nechajme Feijóoa robiť to, čo chce," povedal zdroj.
Zákon nestanovuje žiadnu lehotu na proces vyjednávaní o zostavení vlády, ale ak žiadny kandidát nezíska v parlamente väčšinu do dvoch mesiacov od prvého hlasovania o premiérovi, musia sa konať nové voľby.