Zelenskyj tvrdí, že Moskva sa pokúša zničiť historické centrum Odesy a tamojšiu prístavnú infraštruktúru. Ukrajina preto podľa neho naliehavo potrebuje posilniť protivzdušnú obranu, aby "ochránila svoje historické dedičstvo a pokračovala v čiernomorskej obilnej iniciatíve". Narážal tak na dohodu, ktorá umožňovala bezpečný vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. Rusko minulý týždeň nesúhlasilo s jej predĺžením.
Had a phone call with Prime Minister of the United Kingdom @RishiSunak.
Spoke about Russia's daily attempts to destroy Odesa's historic center and port infrastructure. We must defend Odesa. Ukraine urgently needs to strengthen its air defense to protect its historical heritage…— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 25, 2023
"Diskutovali sme o našej ďalšej obrannej spolupráci, priebehu ukrajinských útočných operácií. Načrtol som súčasné obranné potreby Ukrajiny," napísal ukrajinský prezident.
Úrad britského premiéra po telefonáte uviedol, že Británia "úzko spolupracuje" s Tureckom na obnovení obilnej dohody. Dodal, že Londýn bude naďalej využívať svoje predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN na ďalšie odsúdenie správania Ruska, informovala britská spravodajská stanice Sky News.
Obaja lídri hovorili aj o rozhodnutiach z júlového summitu NATO vo Vilniuse, konkrétne o trvalej vojenskej podpore pre Ukrajinu krajinami skupiny G7. Členmi tohto zoskupenia sú okrem Británie aj Francúzsko, Japonsko, Kanada, Spojené kráľovstvo, USA a Taliansko.
Čiernomorskú obilnú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou pomohli vlani sprostredkovať Turecko a OSN. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že Moskva by mohla zvážiť návrat k plneniu obilnej dohody, keď budú splnené jej požiadavky na uľahčenie vývozu ruských potravín a hnojív na svetové trhy počas sankčného režimu zavedeného voči Rusku za rozpútanie vojny na Ukrajine. Tento postoj v utorok zopakoval kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, podľa ktorého je za súčasných okolností návrat Moskvy k dohode "nemožný".