Záchvaty migrény môžeme obmedziť, ak sa vyhneme osobným spúšťačom, ktorými môžu byť niektoré potraviny, nápoje, poruchy spánku alebo stres. Dobré je tiež sledovať zmeny počasia, aby sme sa vedeli na záchvaty lepšie pripraviť. U meteosenzitívnych ľudí sa zdravotné ťažkosti objavia o niečo skôr, ako sa počasie zmení.
Medzi najčastejšie reakcie na zmenu počasia patria bolesti hlavy. Rozlišujeme 5 rizikových stupňov, ktoré vyjadrujú intenzitu pôsobenia počasia na meteosenzitívnych ľudí. Podľa meteorológov patrí medzi najnebezpečnejšie situácie napríklad postup frontálneho rozhrania, keď sa počasie mení doslova skokom.
Ďalej sú to dlhotrvajúce vlny horúčav, dusno alebo obdobie pred búrkou. Aj špecifický typ vetra, takzvaný fén, môže niekedy spôsobiť veľké problémy, napríklad psychické. Je to skrátka počasie, ktoré často môže za to, že sa u nás objaví záchvat migrény.
Ovplyvniť ho nedokážeme, môžeme sa však usilovať vyhnúť iným spúšťačom migrénových záchvatov. Pokiaľ ide o klasickú bolesť hlavy, ktorou organizmus v lete zareaguje na teplotné výkyvy, pomôže vyhnúť sa hluku, svetlu a oddýchnuť si na chvíľu od internetu.
7 spúšťačov migrény súvisiacich s počasím
- zmeny teploty
- vysoká vlhkosť vzduchu
- silný vietor
- búrky
- extrémne sucho
- jasné svetlo a oslnenie slnko
- zmeny barometrického tlaku