Tmavá miestnosť a vypnúť telefón
Keď ide o liečenú migrénu, pacient väčšinou vie, aký liek si má dať, väčšinou si ho dá už deň-dva dopredu. Ak ide o nediagnostikované prípady, treba zistiť, či náhodou nejde o problém krčnej chrbtice. Vtedy najlepšie zaberajú klasické antireumatiká, dajú sa kúpiť voľne v lekárni. Veľmi často prídu pacienti, ktorí si myslia, že majú migrénu, ale napokon zistia, že majú blok krčnej chrbtice. Ten reaguje podobne a objavujú sa pri ňom migrenózne bolesti. Začína sa to nad okom a klesá to postupne cez nos k zubom až k brade. Ak sa objaví klasická bolesť hlavy pri zmene počasia, teda ak nejde o migrénu, netreba to riešiť liekmi. Stačí si dať studený obklad, maximálne salicylát. Potom tmavá miestnosť a žiaden hluk. To znamená nedávať si do uší slúchadlá a vypnúť telefón aspoň na 2-3 hodinky. A určite nepozerať televízor.
Keď sa objaví bolesť hlavy
Skúste bylinky a čaje. Zvyčajne zaberajú harmanček, medovka alebo levanduľa. Pozitívne účinky sa objavujú aj využívaním prípravkov obsahujúcich látku CBD, ktorá pomáha s liečbou duševných a fyzických zdravotných stavov.
10 vecí, ktoré pomôžu pri migréne
1. Pri ľahšej forme zaberajú dostupné analgetiká.
2. V prípade silnejších záchvatov sa predpisujú lieky - antimigreniká.
3. Odporúčajú sa prípravky s obsahom rimbaby obyčajnej.
4. Zatiahnite závesy a žalúzie. Priveľa svetla záchvat zhoršuje.
5. Skúste aromaterapiu. Do lampy kvapnite olej s vôňou levandule, eukalyptu, medovky, rumančeka či citrusového ovocia.
6. Väčšinou pomôžu ticho a spánok.
7. Môžete skúsiť aj relaxačnú hudbu, ktorá odpútava pozornosť od bolestí.
8. Obviažte si hlavu šatkou a poriadne napevno, aby ste stlačili bolestivú tepnu nad uchom. V hlave vám prestane pulzovať.
9. Pomôže studený obklad na zátylok, lebo sťahuje rozšírené cievy.
10. Urobte si relaxačný kúpeľ, ale nie s horúcou vodou!